Olchowiecki Kermesz jest wyjątkowym wydarzeniem, a w tym roku miał swoją 34. edycję. Właśnie tam na pograniczu kultur spotykają się przedstawiciele różnych narodowości oraz religii.
W dniach 25-26 maja br. odbył się w Olchowcu 34. Kermesz Łemkowski. To cykliczne rokrocznie organizowane spotkanie, ważne dla zachowania kultury duchowej wschodniego obrządku oraz tradycji i obyczajów grupy etnograficznej Łemków. Kermesz, to święto parafialne, które jest nierozerwalnie związane z historią danej wspólnoty i odbywa się od wieków, wszędzie tam, gdzie są Łemkowie oraz czynne cerkwie. Celem wydarzenia jest odtwarzanie i kontynuacja żywej tradycji łemkowskich Kermeszy, które ukazują różność etniczną, wschodniosłowiańską odmienność wyznaniową, z całym jej bogactwem oraz tradycją.

Kermesz w Olchowcu

W programie tegorocznego święta były uroczyste nabożeństwa w cerkwi pw. Przeniesienia relikwii św. Mikołaja, sobotnia weczirnia i msza św. kermeszowa z procesją w niedzielę. Atrakcją soboty były warsztaty krywulki i zabawa przy muzyce ludowej.

O godzinie 13.00 w niedzielę nastąpiło oficjalne otwarcie Kermeszu i organizatorzy przywitali zaproszonych gości: burmistrz Dukli Krystynę Andruch, zastępcę burmistrza Dukli Bohdana Gocza, radnych Rady Miejskiej w Dukli przewodniczącego Pawła Kuffnera i radnego Marcina Orlofa, pełnomocnika wojewody podkarpackiego ds. Mniejszości Narodowych Małgorzatę Majkę-Onyszkiewicz, radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusza Sobieraja, radnych powiatowych: Józefę Winnicką -Sawczuk i Marka Góraka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Dukla Zbigniewa Żywca. Społeczność Olchowca wyróżniła osoby zasłużone dla rozwoju Olchowca: Urszulę i Wiesława Żyznowskich i Andrzeja Bytnara, a także na dobry początek współpracy nowe władze gminy burmistrz Dukli Krystynę Andruch i zastępcę burmistrza Dukli Bohdana Gocza.

34. Łemkowski Kermesz w Olchowcu

W programie artystycznym można było zobaczyć występy zespołów Ludowych: Arkan z Przemyśla, Lemkus z Jaroszówki, Sopiłki i bandurky również z Przemyśla, Lemkiwskij Perestenyk z Gorlic, a także zespół Pozberanci ze Słowacji. Wystąpiły również zespoły działające na terenie naszej gminy: Tereściacy z Zawadki Rymanowskiej i Łęczanie z Łęk Dukielskich. Można było zakupić rękodzieło artystyczne różnego rodzaju, jadło regionalne, na stoisku promocyjnym gminy Dukla można było otrzymać gratis lub zakupić foldery i książki. Piękna pogoda sprzyjała obchodom święta.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.