W obiekcie Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II przy ul. Grodzkiej w Krośnie otwarto dziś (12 czerwca) oficjalnie Szkołę Rodzenia "Moc Narodzin".
Szkoła Rodzenia "Moc Narodzin" mieści się w budynku Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II przy ul. Grodzkiej 45.

- Plany mieliśmy już wcześniej, ale był problem z pomieszczeniem. Udało się je wygospodarować i wyremontować ze środków szpitala i dzisiaj oficjalnie zainaugurować jej działalność - powiedział Leszek Kwaśniewski, dyrektor krośnieńskiego szpitala.

Dr n. med. Krygowska Krystyna, położna oddziałowa oddziału ginekologiczno-położniczego podkreśliła, że szkoła rodzenia została reaktywowana w budynku "starego szpitala". Jeszcze do niedawna była częścią oddziału ginekologiczno-położniczego przy ul. Korczyńskiej.

- Teraz mamy nowy, wyremontowany obiekt z bardzo dobrymi warunkami dla pacjentek, które będą tutaj odbywać zajęcia przygotowujące do porodu i macierzyństwa. Rodzice są przygotowani do sprawowania ról rodzicielskich, przygotowani do porodu. Cieszymy się z tego i mamy nadzieję, że uda się pozyskać środki na kolejne zajęcia dla następnych par spodziewających się dziecka. Przy tendencji spadkowej urodzin, robimy wszystko, by utrzymać poziom i dać pacjentkom coś więcej, niż być może dają inne szpitale - powiedziała Krystyna Krygowska.

Otwarcie Szkoły rodzenia w Krośnie

Do tej pory, dzięki wsparciu finansowemu prezydenta Krosna i starosty krośnieńskiego, przeszkolonych bezpłatnie zostało już sześć par z powiatu krośnieńskiego i trzy pary z miasta Krosna. Zajęcia prowadzą głównie położne z oddziału ginekologiczno-położniczego, specjalistki w zakresie opieki okołoporodowej, a także z uprawnieniami pedagogicznymi do prowadzenia zajęć edukacyjnych. W jednym cyklu z zajęć może skorzystać maksymalnie pięć par. Do udziału w zajęciach mogą się również zgłaszać pary spoza Krosna i powiatu krośnieńskiego, ale zajęcia wtedy są już płatne.

Dr n. med. Słowik Janusz, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego przypomniał, że w roku ubiegłym i bieżącym, głównie za prawą położnej oddziałowej udało się zorganizować dwa szkolenia z porodów wertykalnych, z porodów w wodzie a około 90 procent porodów, są to porody rodzinne.

- Mamy takie warunki, mamy cztery sale porodowe i wszyscy chętni mogą z takiej formy skorzystać - stwierdził.

Zaapelował jednocześnie do kobiet i mężczyzn, by tych porodów było więcej.

- We wcześniejszych latach mieliśmy 1600, 1400 porodów. Nie schodziliśmy poniżej tysiąca. W roku ubiegłym było niecałe 800, a w tym roku do tej pory niecałe 300. Jest to trend nie tylko u nas, ale i na Podkarpaciu, czy w Polsce - dodał dr n. med. Słowik Janusz.

Otwarcie Szkoły rodzenia w Krośnie

Starosta krośnieński Jan Pelczar zwrócił uwagę, że jeszcze jednym zadaniem dyrektora szpitala i ordynatora powinno być zwrócenie uwagi na podejście lekarzy do kobiet w ciąży, gdyż jest to również bardzo ważne.

- Niejednokrotnie słyszę słowa: "miałam lekarza prowadzącego z krośnieńskiego szpitala jako prowadzącego ciążę, miał się mną zająć w szpitalu, a jak mnie spotkał, to mnie nie poznał, jak już leżałam do porodu". Takie opinie można usłyszeć. Przygotowany i przychylny dla pacjentek ma być szpital i lekarze - stwierdził starosta Jan Pelczar.

- Ja sobie nie mam nic do zarzucenia. Mam czterech asystentów, którzy może są zmęczeni, starsi. Nie mam młodych ludzi do pracy. Nie ma konkurencji, żebym mógł sobie wybrać ekarza na oddział. Nie ma osób, które deklarują chęć pracy w tej specjalności - odpowiedział dr n. med. Słowik Janusz.

Otwarcie Szkoły rodzenia w Krośnie

Z kolei prezydent Krosna Piotr Przytocki zaznaczył, że warunki stworzone przyszłym rodzicom są znakomite.

- Wspomagamy takie przedsięwzięcia, gdyż polityka społeczna miasta nakierowana jest na stworzenie jak najlepszych warunków dla rodzin, by pozostawały w Krośnie, a także, aby osoby spoza Krosna zamieszkiwały w naszym mieście - powiedział Piotr Przytocki.

Szkoła rodzenia w Krośnie

Zajęcia odbywają się w cyklu miesięcznym - 6 spotkań. Rejestracja i informacja pod numerem telefonu 663 773 752 (od poniedziałku do piątku w godz. od 12:00 do 16:00).

Warunkiem bezpłatnego uczestnictwa w zajęciach są podpisanie oświadczenia o miejscu zamieszkania na terenie Krosna lub powiatu krośnieńskiego oraz ciąża powyżej 18 tygodnia.

W ramach zajęć m.in. ćwiczenia przygotowujące do porodu; fizjologia porodu i okresu połogowego; psychologia porodu i połogu; karmienie piersią, fizjologia laktacji; nauka pielęgnacji noworodka.


~krośnianka

12-06-2024 16:57 5 15

Starszy wiek lekarza uprawnia do bycia niemiłym czy nieprzyjemnym dla rodzących pacjentek? I na dodatek ta informacja , że w Krośnie brak jest młodych lekarzy i lekarek ginekologów , którzy zechcieliby pracować w tym wspaniałym szpitalu? Proszę dać ogłoszenie do biura pracy. Zresztą dopóki nie będzie anestezjologów , a zatem znieczuleń zewnątrzoponowych, kobiety będą jeździć rodzić do Rzeszowa.
Odpowiedz

~Ja

12-06-2024 16:48 1 10

Trzeba zmienić personel i podejście do pacjenta wtedy wrócą kobiety do Krosna. Jeszcze kilka lat temu w Krośnie rodziło dużo kobiet, ale starzejący się i olewający kobietę personel zrobił wszystko aby kobiety zaczęły rodzić w Brzozowie a nawet w Jaśle. Ciężko wrócić komuś kto ma dobre doświadczenia z innego szpitala. Ale mimo wszystko trzymam kciuki. Sama rodziłam tam dwa razy i po drugim porodzie gdzie na zmianie był emeryt nie wróciłam tam rodzić poraź trzeci!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.