W maju br. uczniowie klas IV Technikum przy Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie odbywali praktyki zawodowe. Część z nich, w ramach programu Erasmus+ Vet, zrealizowała je w portugalskim mieście Braga.
Obowiązki, które podjęli uczniowie Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie w Portugalii, były zgodne z zawodami, w których kształcą się w Naftówce.

Uczniowie technikum logistycznego pracowali w firmach branży spedycyjnej, magazynach, supermarketach i sklepach znanych marek. W magazynach zajmowali się np. rozładunkiem towaru z samochodów dostawczych, rozlokowaniem ładunku zgodnie z przyjętym przez firmę systemem. Do ich obowiązków należało również kompletowanie zamówień oraz przygotowanie ich do wysyłki. Praca logistyka w supermarkecie polegała na planowaniu dziennego zapotrzebowania, przyjmowaniu, układaniu i etykietowaniu towaru, a także wprowadzaniu go do bazy danych.

Uczniowie Naftówki z Krosna na praktykach w Portugalii

Uczniowie technikum spawalniczego pracowali w warsztatach ślusarskich, gdzie zajmowali się identyfikacją potrzeb w zakresie metaloplastyki w konstrukcjach metalowych. Do obowiązków praktykantów należało oczyszczanie, odtłuszczanie specjalnymi preparatami prefabrykatów, szlifowanie elementów stalowych i przygotowanie powierzchni spawania.

Miejscem pracy gazowników były np. budowy, gdzie montowali instalacje wodno-kanalizacyjne. Uczyli się łączenia rur plastikowych metodą zgrzewania oraz dołączania ich do zamontowanej wcześniej infrastruktury hydraulicznej. W zakresie ich pracy było także serwisowanie urządzeń (kranów, bojlerów, spłuczek toaletowych).

Uczniowie Naftówki z Krosna na praktykach w Portugalii

Wiertnicy zaś zdobywali doświadczenie w firmie projektującej, produkującej i sprzedającej rozwiązania złączne dostosowane do potrzeb klienta (np. śruby, nakrętki, podkładki, tuleje, środki ochrony indywidualnej, okucia). Ich zadaniem było m.in. przygotowywanie elementów metalowych do obróbki metodą piaskowania.

Praktyki to dla uczniów zazwyczaj pierwsze doświadczenie zawodowe, swego rodzaju weryfikacja, czy kierunki, w których się kształcą, to właśnie to, czym chcą zajmować się w przyszłości.

Praktyki zagraniczne okazały się lekcją o wiele bogatszą. Nie tylko zawodowo, ale i życiowo. Podczas pobytu w Portugalii uczniowie mieli bowiem okazję do rozwijania swoich kompetencji językowych, zarówno w zakresie języka angielskiego jak i podstaw języka portugalskiego. Codzienne obowiązki zawodowe wymagały od nich komunikacji w języku obcym. Przezwyciężanie bariery językowej, jak i próby rozwiązywania problemów w pracy - wszystko składało się na świetną lekcję samodzielności, która niewątpliwie zaowocuje w życiu.
A popołudnia i weekendy? Czas wolny został wykorzystany na zwiedzanie atrakcji turystycznych Portugalii. Uczniowie Naftówki odwiedzili nadmorskie - niezwykle klimatyczne i piękne - miasto Porto, stolicę Portugalii - Lizbonę oraz miejsce pielgrzymek - Fatimę.
Poza podziwianiem lokalnej architektury i sztuki (słynne Azulejo), młodzież uczestniczyła w lokalnym festiwalu - Braga Romana, nawiązującym do czasów Imperium Rzymskiego. Kraj poznaje się także "przez żołądek" - kuchnia portugalska przypadła im do gustu.

Uczniowie Naftówki z Krosna na praktykach w Portugalii

Podsumowując... wyjazd na praktyki do Portugalii to niezapomniane doświadczenie, które z pewnością przyczyni się do rozwoju zawodowego i osobistego uczniów krośnieńskiej “Naftówki". Nabyte umiejętności, nowe znajomości i wspomnienia pozostaną z nimi na długo, a zdobyta wiedza będzie procentować w przyszłości.

Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000112889 był zrealizowany dzięki programowi ERASMUS+ VET, z sektora Kształcenia i Szkolenia Zawodowe. Unia Europejska dofinansowała projekt w kwocie 37304 EUR na realizację zagranicznych praktyk zawodowych w ramach Akcji 1. Mobilność osób uczących się i kadry w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego - projekty akredytowane (KA121-VET). Projekty szkoła realizuje od roku 2016.

baner dofinansowanie

Artykuł sponsorowany

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.