Szkoła Podstawowa w Kobylanach była gospodarzem regionalnego podsumowania XXI Ogólnopolskiego Konkursu "Arsenał Pamięci".
Fundacja Arsenał Pamięci oraz XXIX Liceum Ogólnokształcące im. hm. Janka Bytnara "Rudego" zorganizowali XXI już edycję Ogólnopolskiego Konkursu "Arsenał Pamięci".

W tym roku podsumowanie konkursu dla regionu podkarpackiego odbyło się dzisiaj (13 czerwca) w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach (gm. Chorkówka).

Arsenał Pamięci w Kobylanach

Katarzyna Dołęgowska Dyrektor SP w Kobylanach, nauczyciel historii, powiedziała, że szkoła uczestniczy po raz dziesiąty w tym konkursie.

- W tym roku oficjalne, regionalne podsumowanie dla województwa podkarpackiego odbywa się po raz pierwszy w naszej szkole, a gościmy młodzież z ośmiu podkarpackich szkół, uczniów, którzy zostali laureatami konkursu - powiedziała Katarzyna Dołęgowska.

Arsenał Pamięci w Kobylanach

Uczestniczący w spotkaniu harcmistrz Krzysztof Jakubiec, główny pomysłodawca konkursu "Arsenał Pamięci" podkreślił, że konkurs jest zaproszeniem młodych ludzi do odczytania wielkiej historii Polski przez pryzmat historii, przeżyć i pamiątek własnego gniazda rodzinnego.

- Młody człowiek, który zacznie interesować się wydarzeniami, przeżyciami we własnej rodzinie, bardzo szybko orientuje się, że historia to jest "dziś" i to na wyciągnięcie ręki, gdyż żyją jeszcze świadkowie wydarzeń historycznych, niekoniecznie tych najdawniejszych. Jeżeli poznajemy ich bohaterów, to okazuje się, że jesteśmy bogatsi, że rodzina jest wyjątkowa, bo był w niej ktoś, kto zapisał swoje imię na kartach historii - podkreślił hm. Krzysztof Jakubiec.

Konkurs polega na rzetelnym zebraniu informacji, bez kopiowania materiałów już wcześniej publikowanych. Musi być widoczna praca młodego człowieka. Często widać pracę całych rodzin, zaangażowanie i to także jeden z celów Arsenału Pamięci, czyli integracja pokoleń. Młodzież zbiera informacje o swoich przodkach, o ich przeżyciach, pamiątkach. gromadzi wspomnienia. Utrwala je, żeby nie odeszły w zapomnienie razem z odejściem tych ludzi.

- Do tej pory udało się zebrać w arsenale prawie 3 tysiące prac, często są unikatowe, gotowe do opracować naukowych. Często jest to również wspaniały materiał do poznania polskich regionów - dodał Krzysztof Jakubiec.

Arsenał Pamięci w Kobylanach

W trakcie dzisiejszego podsumowania można było wysłuchać prelekcji o genialnym wynalazcy, konstruktorze Janie Szczepaniku, którą wygłosił Łukasz Stachurski, zastępca dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Laureaci konkursu regionie podkarpackim:
Aleksandra Bałuka (Szkoła Podstawowa nr 6 w Krośnie)
Hanna Bargiel, Agata Więcek (Publiczna Szkoła Podstawowa w Krościenku Wyżnym)
Julia Wojtowicz (Szkoła Podstawowa w Orzechówce)
Oliwia Ciupa, Pola Ruszała (Zespół Szkół w Zręcinie)
Kacper Śnieżek, Wiktoria Kwolek, Julian Nowak, Julia Cwynar, Antonina Malinowska (Szkoła Podstawowa w Jasienicy Rosielnej)
Bartosz Stepek (I Liceum Ogólnokształcące w Krośnie)
Zofia Gładysz, Patrycja Stodolak, Julia Gierlach (Szkoła Podstawowa w Woli Jasienickiej)
Natalia Antoń (Liceum Ogólnokształcące w Brzozowie)
Mateusz Krężałek, Lena Zajdel (Szkoła Podstawowa w Kobylanach)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Kobylan:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.