W Komborni odbył się Piknik u Profesora Pigonia. Zorganizowane przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie oraz Gminę Korczyna
Po kilkuletniej przerwie w Komborni (11 czerwca) odbył się Piknik u Profesora Pigonia. Zorganizowane przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie oraz Gminę Korczyna wydarzenie było okazją do zapoznania się z życiorysem i małą Ojczyzną Stanisława Pigonia - profesora z Komborni.

Spotkanie rozpoczął kanclerz PANS Franciszek Tereszkiewicz witając obecnych na pikniku gości, do których adresowane było wydarzenie - uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Powiatu Krośnieńskiego.

Piknik u Profesora Pigonia w Komborni

Wydarzenie oficjalnie otworzył Wójt Gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek. Wójt zapewnił, że pamięć o profesorze Stanisławie Pigoniu w Gminie Korczyna będzie trwała, a działania mające na celu promowanie sylwetki wielkiego Kombornianina będą przez lokalny samorząd wspierane. Podziękował przedstawicielom krośnieńskiego środowiska akademickiego za niestrudzone działania popularyzujące życiorys i dorobek S. Pigonia, zaś wszystkim uczestnikom przygotowanych w ramach pikniku rozgrywek życzył powodzenia.

Sylwetkę profesora Pigonia przedstawił prof. dr hab. Kazimierz Sikora - wykładowca językoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie - popularyzator kultury języka i wiedzy o języku polskim, dialektolog. Zaznaczył, że chłopskie korzenie przyszłego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ukształtowały go na całe życie. - Pigoń nigdy nie wstydził się domu rodzinnego, wiejskich tradycji, Komborni - zauważył prof. Sikora. - Co więcej, zawsze był niechętny studentom, którzy wypierali się swoich korzeni.

Po otwarciu spotkania uczniowie szkół podstawowych w Węglówce i w Komborni przystąpili do konkursu wiedzy o Stanisławie Pigoniu. Konkurs był dwuetapowy - w pierwszej części zmierzyli się z testem wiedzy o profesorze i jego wsi rodzinnej, zaś w drugiej przedstawili przygotowane pod opieką nauczycieli krótkie inscenizacje dzieł Aleksandra Fredry - Szkoła Podstawowa im. Stanisława Pigonia w Komborni zaprezentowała fragment "Zemsty", zaś Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Węglówce - "Ślubów Panieńskich".

piknik w Komborni

Końcowa klasyfikacja:
Wyniki indywidualne:

Uczniowie SP w Komborni - łącznie 60 pkt.
Filip Wawrzkowicz - 16 pkt
Lena Surmacz - 13 pkt
Karolina Krauz - 12 pkt
Natalia Prajsnar - 10 pkt
Małgorzata Mika - 9 pkt

Uczniowie SP w Węglówce - łącznie 48 pkt
Zuzanna Niemasik - 12 pkt
Jakub Pudło - 12 pkt
Aleksandra Petyniak - 10 pkt
Zofia Sopata - 8 pkt
Szymon Łapiński - 6 pkt

Wyniki grupowe za inscenizację:
Szkoła Podstawowa w Komborni - 30 pkt
Szkoła Podstawowa w Węglówce - 30 pkt
Łączne wyniki:
Szkoła Podstawowa w Komborni - 90 pkt
Szkoła Podstawowa w Węglówce - 78 pkt
Jury podkreśliło wysoki poziom wystawianych inscenizacji, szczegółową scenografię i duże zaangażowanie młodych ludzi.

Kiedy uczniowie szkół podstawowych zmagali się z konkursem wiedzy i prezentowali scenki fredrowskie, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rywalizowali w grze terenowej Na szlaku przygody. Celem rozgrywki było dotarcie do domu rodzinnego profesora Pigonia z wyznaczonych punktów położonych na terenie całej miejscowości.

W rozgrywkach terenowych wzięły udział drużyny:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Elektrycznych w Krośnie
- Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie
- Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Jedliczu
- II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie
- Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
- Zespół Szkół w Iwoniczu
- Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie

Końcowe wyniki:
1. II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie
2. Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
3. Zespół Szkół w Iwoniczu

Piknik u Profesora Pigonia w Komborni

Finał pikniku odbył się w pięknej scenerii "Pigoniówki" należącej obecnie do Państwowej Akademii Nauk Stosowanych domu, w którym wychował się Stanisław Pigoń. Uczestnicy Pikniku zwiedzili zagrodę i obejrzeli kolekcję pamiątek po Profesorze Pigoniu, a na zakończenie pobytu zostali poczęstowani domowym żurkiem i tradycyjnymi proziakami wypieczone na prawdziwym, opalanym drewnem piecu. Wszystkie te pyszności przygotowały członkinie Klubu Seniora w Komborni.

W wydarzeniu wzięli udział żołnierze sanockiego batalionu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, prezentując zainteresowanym wyposażenie bojowe i zachęcając do wstąpienia do służby oraz rozgrywając konkurencje strzeleckie, topograficzne i testy na spostrzegawczość.

Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez krośnieńską uczelnię oraz Gminę Korczyna.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.