80 lat wychowywania młodzieży w duchu patriotyzmu, szacunku do drugiego człowieka i nauki. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Jedliczu świętowało 15 czerwca wyjątkowy jubileusz.
Absolwenci, byli nauczyciele, pracownicy oraz sympatycy Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu wzięli udział w sobotę (15 czerwca) w jubileuszu 80-lecia szkoły oraz zjeździe absolwentów.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Jedliczu w intencji absolwentów, nauczycieli, uczniów i pracowników LO.

Jubileusz 80-lecia LO w Jedliczu

Uroczysta akademia jubileuszowa odbyła się przed budynkiem szkoły, zabytkowym Pałacem Stawiarskich. Ewa Machowska, dyrektor LO w Jedliczu podkreśliła, że przez osiem dekad liceum wrosło w pejzaż miasta i stało się szkołą pokoleniową, w której naukę pobierało i wciąż pobiera wiele osób z tej samej rodziny.

- Znaczące jest również to, że dzieje szkoły to istotna część miasta, której znakomitym wizerunkiem są ludzie wychowani i wykształceni w murach tej szkoły. Na przestrzeni 80 lat szkoła wykształciła blisko 3,8 tysiąca absolwentów - powiedziała dyrektor Ewa Machowska.

Jedną z najważniejszych dat w historii szkoły jest 16 października 1944 roku. Tego dnia, w willi dyrektorskiej udostępnionej przez rafinerię, zainaugurowano naukę w Gimnazjum Ogólnokształcącym Koedukacyjnym i Liceum, a pierwszym dyrektorem liceum został Władysław Dubis. Rok później, 8 października 1945 roku, szkole zostało nadane imię Marii Konopnickiej. Uroczystą akademię uświetniła wówczas córka poetki, Zofia Wasilewska. Od tego dnia, 8 października jest oficjalnym Dniem Patronki Szkoły.
30 maja 1946 roku liceum zostało przeniesione do Pałacu Stawiarskich, obecnej siedziby szkoły.

Dyrektor Ewa Machowska przypomniała, że jedną ważniejszych innowacji wprowadzonych w liceum już w XXI wieku było wprowadzenie profilu mundurowego w 2010 roku, którego inicjatorami byli nieżyjący już nauczyciel Andrzej Cynarski oraz była dyrektor szkoły Iwona Pytel.

- Podjęto wówczas współpracę z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Dzisiaj kształcimy uczniów Oddziałów Przygotowania Wojskowego pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, pod okiem profesjonalnej kadry żołnierzy 35 Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku, 21 batalionu Dowodzenia w Rzeszowie, 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Sanoku, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle - powiedziała Ewa Machowska.

Liceum prowadzi wieloletnią współpracę z Uniwersytetem Rzeszowskim, Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie, Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Krośnie, Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Krośnie.
Organem prowadzącym LO w Jedliczu jest Powiat Krośnieński.

Dyrektor Ewa Machowska podkreśliła, że dzień jubileuszu i zjazdu jest doskonałą okazją do wspomnień, wzruszeń, zwłaszcza dla absolwentów, którzy tworzą wielką wielopokoleniową rodzinę.

- Dzisiaj wróciliście do nas, a właściwie powróciliście do siebie, jak do domu. Nieistotne jest, czy w szkole były piece kaflowe i kałamarze z atramentem, czy uczyliście się już w multimedialnych salach. Czas naprawdę nie zmienił ducha tej szkoły. Dzisiejszy dzień jest okazją do wspomnień, które choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Chociaż czas je porządkuje, to dodaje im blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje jej ponownie - stwierdziła dyrektor LO w Jedliczu.

Jubileusz 80-lecia LO w Jedliczu

Podczas uroczystości swoimi wspomnieniami podzielili się Albin Wojnar (wykładowca Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w latach 1973-2019), który od wielu lat angażuje się w organizację zjazdów jubileuszowych w szkole i Beata Świszcz.
Dyrektor odczytała list od absolwenta profesora Adama Jaworskiego (przekroczył progi LO w Jedliczu w 1954 r.), emerytowanego wykładowcy Uniwersytetu Łódzkiego.

- Cztery lata nauki w tym liceum ukształtowało na zawsze moje życie, moją osobowość, a także pragnienie zdobywania wiedzy. Choć wiedzę zdobywałem na uczelniach w Łodzi, później w Polskiej Akademii Nauk oraz na uczelniach w USA i Japonii, ale mądrości nauczyłem się w mojej szkole w Jedliczu, którą rozwijałem w czasie studiów i sześćdziesięcioletniej pracy naukowej - napisał prof. Adam Jaworski.

Z okazji jubileuszu w budynku szkoły czynna była wystawa prac absolwentek - Beaty Świszcz i Patrycji Longawy oraz wystawa "Róże pustyni" absolwenta Tadeusza Znoja. Obchody uświetniła Miejska Orkiestra z Jasła pod batutą Ireneusza Ireneusza Fatygi oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu oddziału reprezentacyjnego LO w Jedliczu pod dowództwem Wiktora Misiołka. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie szkoły jubilatki.

Jubileusz 80-lecia LO w Jedliczu

Z zaproszenia organizatorów na uroczystość jubileuszową skorzystali między innymi podkarpacki kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik, przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Marcin Józefowicz, wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik, burmistrz gminy Jedlicze Wojciech Tomkiewicz, dyrektor Muzeum im. Marii Konopnickiej w Żarnowcu Paweł Bukowski, proboszcz parafii Jedlicze ks. Tadeusz Dec, dr inż Dorota Chodorowska - kierownik Zakładu Mechaniki i Budowy Maszyn PANS w Krośnie, byłe dyrektorki szkoły: Grażyna Buczek i Iwona Pytel.
Uroczystość prowadzili Patrycja Guzik i Paweł Gałuszka.
Po zakończonej uroczystości, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły na cmentarzu w Jedliczu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.