W niedzielę, 16 czerwca, na Placu Dietla w Iwoniczu-Zdroju odbyło się wydarzenie o nazwie "XII Festiwal Pieroga". Zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu-Zdroju oraz Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych "ARES" z Lubatowej, festiwal miał na celu kultywowanie jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych - pierogów.
Festiwal Pierogów przyciągnął tłumy smakoszy. Wydarzenie obejmowało prezentację stoisk z pierogami, degustację wyrobów, konkurs na "najsmaczniejszego pieroga", a także występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się finaliści Gminnego Konkursu Piosenki, a wieczór uświetnił koncert zespołu Stacja Uczuć.

XII Festiwal Pieroga w Iwoniczu-Zdroju

Najważniejszym punktem programu była prezentacja stoisk oraz konkurs na najsmaczniejszego pieroga. Cztery stoiska, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Iwonicza, Koło Gospodyń Wiejskich z Kobylan, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych ARES z Lubatowej oraz restaurację Ballada z Iwonicza-Zdroju, przyciągnęły ogromne kolejki. Każdy z uczestników przygotował specjalny rodzaj pierogów na konkurs.

XII Festiwal Pieroga w Iwoniczu-Zdroju

Jury, w skład którego weszli burmistrz Iwonicza-Zdroju Grzegorz Nieradka, zastępca burmistrza Stanisław Zając oraz dwie osoby z publiczności, oceniało pierogi pod kątem wyglądu, zapachu, smaku i podania. Wszystkie propozycje cieszyły się uznaniem, jednak najlepsze okazały się pierogi przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kobylan - pszenno-razowe z kaszą i mięsem.

XII Festiwal Pieroga w Iwoniczu-Zdroju

Wyniki konkursu:
1. Koło Gospodyń Wiejskich z Kobylan
2. Restauracja Ballada z Iwonicza-Zdroju
3. Koło Gospodyń Wiejskich z Iwonicza
4. Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych ARES z Lubatowej

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe wręczone przez jury.

XII Festiwal Pieroga w Iwoniczu-Zdroju

Przepis na najsmaczniejsze pierogi przygotowane przez KGW z Kobylan.
Ciasto: 0,5 kg mąki pszennej, 1 kg maki razowej pszennej, 2 jajka, 2 łyżki oleju, ciepła woda do zarobienia ciasta
Farsz: 1 kg mięsa wieprzowego (łopatka), 40 dkg kaszy gryczanej białej, 2 cebule, 15 dkg słoniny
Przygotowanie: ugotować mięso, ugotować kasze oraz zasmażyć słoninę i cebulę. Wszystko zmielić przez maszynkę, przyprawić solą i pieprzem. Pierogi omaścić boczkiem (przetopionym) pokrojonym w kostkę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

~Ło Panie

17-06-2024 23:17 2 2

Ta były pierogi z łomastom !
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.