Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie podpisała umowę z firmą Innergo na budowę laboratorium sieci i usług 5G. Będzie to pierwsze takie laboratorium na Podkarpaciu.
Laboratorium sieci i usług 5G z kompletnym wyposażeniem powstanie w Kampusie Politechnicznym Państwowej Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Wyspiańskiego 20 w Krośnie - Turaszówce. Będzie wykorzystywane na potrzeby kształcenia studentów w obszarze nowych technologii oraz do prowadzenia projektów badawczych i wykonawczych.

Dzisiaj (18 czerwca) umowę podpisali rektor PANS w Krośnie, dr hab. Zbigniew Barabasz, Paweł Panasiuk, wiceprezes firmy Innergo oraz Mirosław Musiał, członek Zarządu Innergo

- Laboratorium umożliwi nam nie tylko proces kształcenia i podniesienie jego jakości, ale także otworzy nam nowe perspektywy we współpracy z firmami. Cieszymy się, że możemy to przedsięwzięcie prowadzić wspólnie z naszą lokalną firmą Innergo, z którą współpracujemy w zakresie kształcenia studentów - powiedział rektor Zbigniew Barabasz.

Powstanie laboratorium to nie tylko wspieranie procesów dydaktycznych na kierunkach: automatyka i robotyka, informatyka, mechanika i budowa maszyn oraz inżynieria produkcji, czy współpraca z przedsiębiorcami.

- To także badania wdrożeniowe i aplikacyjne związane z testowaniem sprzętu, czy systemów opartych na technologii 5G, związanych ze sztuczną inteligencją, wirtualną rzeczywistością. I w tym zakresie upatrujemy rodzących się pomysłów, na które moglibyśmy aplikować do różnych programów, konkursów - podkreśliła dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. rozwoju PANS w Krośnie.

Rektor i prezes integro
Wiceprezes Innergo Paweł Panasiuk (z lewej) i rektor PANS w Krośnie, dr hab. Zbigniew Barabasz

Paweł Panasiuk (absolwent PANS w Krośnie), wiceprezes firmy Innergo zaznaczył, że jest to pierwszy w takiej formie realizowany projekt w Polsce.

- Po jego wdrożeniu w życie, krośnieńska uczelnia wejdzie na inny poziom edukacji i współpracy z biznesem. Laboratorium z takim wyposażeniem, jakie będzie w Krośnie, daje inne możliwości współpracy z biznesem, przemysłem, medycyną. Ta technologia jest wdrażana w Polsce od połowy ubiegłego roku. Dzięki niej firmy będą mogły tutaj między innymi prowadzić prace badawczo-rozwojowe, na bazie uczelnianej infrastruktury - wyjaśnił Paweł Panasiuk.

Mirosław Musiał dodał, że projekt będzie realizował zespół wywodzący się z uczeni w Krośnie - szef działu wdrożeniowego oraz główny inżynier Innergo to absolwenci PANS.

Uczestnicząca w podpisaniu umowy Wioleta Maciejewska z firmy Nokia podkreśliła, że dla firmy globalnej produkującej 5G, jaką jest Nokia, ważny jest również aspekt lokalny.

- Chcemy być obecni w takich miejscach jak Krosno. Chcemy, żeby takie innowacyjne projekty były tutaj wdrażane przez lokalne firmy, a jednocześnie widoczne na poziomie krajowym i europejskim oraz postrzegane jako miejsce, w którym dzieją się rzeczy nowatorskie. Z naszego punktu widzenia powstanie takiego miejsca jest dużym krokiem naprzód, bardzo dobrym kierunkiem w rozwoju uczelni - zwróciła uwagę Wioleta Maciejewska.

Daniel Biały
Daniel Biały

Daniel Biały wykładowca na kierunku informatyka zaznaczył, że dzięki realizacji tego projektu będzie można kształcić studentów, przyszłych inżynierów w ultra nowoczesnym środowisku.

- Nie chcemy powtarzać tego, co robili inni, czyli badać samej technologii. W przypadku użycia technologii 5G to my mamy narzucać pewne pomysły, narzucać wykorzystanie tej technologii. Nowe laboratorium ma być nową osią rozwoju nie tylko kierunku i instytutu, ale i całej uczelni - zaznaczył Daniel Biały.

Dodał, że oprócz 5G uczelnia zamierza wejść mocno w technologię dronów, rozpoznania obrazu, wykorzystanie wirtualnej, rozszerzonej rzeczywistości, cyberbezpieczeństwo.

- Jeśli te pomysły będą realizowane i rozwijane przez uczelnię, to zyska nie tylko przemysł, ale i jego otoczenie. To szansa na rozwój miasta - dodał Daniel Biały.

Zgodnie w założeniami, zaprojektowana infrastruktura jest w całości zgodna z architekturą sieci 5G i będzie umożliwiać prowadzenie projektów oraz badań w następujących obszarach:
- testowanie rozwiązań sprzętowych oraz programowych z zakresu komunikacji przy użyciu technologii 5G;
- rozwiązania z zakresu wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR), przesyłania, analizy i obróbki obrazu wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywistym;
- tworzenie i testowanie rozwiązań sieciowych, platform i aplikacji bazujących na technologii 5G (między innymi integracja z technologiami Internetu Rzeczy);
- zastosowania sztucznej inteligencji dla rozwiązań 5G. Badania nad automatyczną analizą nagrań wideo pozwalającą maszynom podejmować autonomiczne decyzje.

Koszt całego przedsięwzięcia to około 4 mln zł, a pieniądze pochodzą niemal w całości z budżetu uczelni. Prace mają się zakończyć przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.