Cichy zabójca znów zebrał żniwo. Do tragedii doszło w miejscowości Leśniówka, 64-letni mężczyzna zmarł w wyniku zaczadzenia tlenkiem węgla.
We wtorek (17.11) kilka minut przed godziną 18:00 strażacy zostali zadysponowani do miejscowości Leśniówka (Gmina Chorkówka), gdzie w domu został znaleziony martwy, samotnie mieszkający 64-letni mężczyzna.

Strażacy sprawdzali pomieszczenia w murowanym budynku na obecność tlenku węgla.
- Przeprowadzone wyniki pomiaru tlenku węgla wykazały jego obecność, pomimo wietrzenia pomieszczeń. Jak stwierdzono podczas wstępnych oględzin, w pomieszczeniu gdzie znaleziony został mężczyzna uruchomiony był piec gazowy, a w całym budynku pozaklejane były kratki wentylacyjne - informuje bryg. Mariusz Kozak, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

W tym sezonie grzewczym strażacy byli już 3 razy wzywani na miejsce zdarzenia, gdzie urządzenie pomiarowe stwierdziło obecność tlenku węgla. - Można powiedzieć, że tylko 3 zdarzenia, ale w czasie tych zdarzeń mieliśmy już 6 osób podtrutych tlenkiem węgla i 1 ofiarę śmiertelną - dodaje bryg. Mariusz Kozak.

Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy i braku świadomości. Jak co roku strażacy przypominają, że aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla w trakcie używania urządzeń, w których odbywa się spalanie należy stosować się między innymi do następujących zasad:
1. Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne muszą być drożne i należy je okresowo czyścić i nie wolno ich zasłaniać.
2. Nie wolno podłączać innych urządzeń (np. wyciągów mechanicznych) do przewodu wentylacyjnego, który ma za zadanie zapewnić grawitacyjny przepływ powietrza.
3. Piece i kominki muszą mieć zapewniony dopływ i odpływ powietrza zgodnie
z instrukcją montażu i obsługi tych urządzeń.
4. Do jednego przewodu spalinowego może być podpięte tylko jedno urządzenie w którym wytwarzane są spaliny.
5. Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne nie mogą one posiadać nieszczelności powodujących penetrowanie pomieszczeń w sąsiedztwie.
6. Nie wolno zamykać otworów wentylacyjnych w drzwiach do kuchni i łazienki.
7. Podczas długotrwałego używania piecyków gazowych z otwartą komorą spalania, należy dodatkowo stworzyć przepływ powietrza np. przez uchylenie okna, wietrzenie łazienek pomiędzy korzystaniem z łazienki przez kolejne osoby.
8. Należy utrzymywać kontakt z osobami, które kąpią się w łazienkach, a piec do ciepłej wody jest w tym pomieszczeniu.
9. Nie dopuszczać do długiego okresu pracy pieca gazowego przy czyjejś obecności
w tym pomieszczeniu.
10. Urządzenia grzewcze muszą być okresowo sprawdzane przez pracowników zakładów usługowych posiadających odpowiednie uprawnienia (nie wolno naprawiać ich samemu).
11. Wskazanym jest, aby zakupić czujnik (detektor) tlenku węgla, który całodobowo będzie monitorował skład powietrza i dźwiękiem alarmu poinformuje mieszkańców
o zbliżającym się zagrożeniu.

Statystyki Straży Pożarnej są bezlitosne. W sezonie grzewczym 2012/2013 na terenie działania KM PSP Krosno zanotowano 19 zdarzeń, kiedy to stwierdzono obecność tlenku węgla w pomieszczeniach. W sezonie grzewczym 2013/2014 takich zdarzeń było 16 a w 2014/2015 - 15. Poszkodowanych zostało w ciągu poprzednich trzech sezonów aż 17 osób, zanotowano dwie ofiary śmiertelne.

Dane z terenu kraju są o wiele drastyczniejsze - tylko od września 2014 do marca 2015 r., czyli w ostatnim sezonie grzewczym, strażacy wyjeżdżali do 3868 zdarzeń związanych
z tlenkiem węgla, w których 2190 osób zostało poszkodowanych, a 61 poniosło śmierć. Nie są to wszystkie zdarzenia z udziałem tlenku węgla, lecz tylko te do których została zadysponowana Państwowa Straż Pożarna.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.