Krośnieńska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zaprosili na prezentację książki Zdzisława Gila "Refleksje konserwatora zabytków".
W czytelni głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbyła się wczoraj (26 czerwca) prezentacja najnowszej książki Zdzisława Gila "Refleksje konserwatora zabytków". Autor urodził się w Wolbromiu, ale od początku lat 70. ubiegłego stulecia związany jest z Krosnem. W latach 1975-1990 był wojewódzkim konserwatorem zabytków w Krośnie, a w latach 1991-2021 zatrudniony był w Muzeum Podkarpackim w Krośnie na stanowisku starszego konserwatora dzieł sztuki. Od połowy lat 80. XX wieku prowadzi badania nad architekturą rezydencjonalną na Podkarpaciu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa, należy do rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki, warszawskiego Oddziału ZPAP - Polska Sztuka Użytkowa oraz do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

Publikacja "Refleksje konserwatora zabytków" to wspomnienia i refleksje dotyczące realizacji prac konserwatorskich, rozwoju muzealnictwa, a także krośnieńskiego środowiska plastycznego w latach 1972-2000.
Zdzisław Gil w słowie wstępnym podkreślił, że książkę poświęcił pamięci swoich przełożonych z Krosna i Warszawy, kolegów i pracowników, księży oraz wszystkich, którzy mieli wkład w ratowanie dóbr kultury na Podkarpaciu.

spotkanie z Zdzisławem Gilem

- Z kilku tysięcy zdjęć znajdujących się w moim archiwum konserwatorskim wybrałem ich jedynie niewielką część, kora dokumentuje zdarzenia i realizacje konserwatorsko-artystyczne i związane z nimi osoby. Jest to w pewnym sensie zadośćuczynienie z mojej strony za okazaną mi pomoc i życzliwość w sprawowaniu przez prawie 19 lat opieki nad zabytkami Podkarpacia - podkreślił Zdzisław Gil.

W recenzji publikacji, prof. dr hab. Franciszek Midura z Warszawy zaznaczył, że działalność Zdzisława Gila jako konserwatora zabytków w tak trudnym terenie była rzetelna, odważna i nie spowodowała utraty tożsamości regionu.

- Jako osoba nadzorująca przez wiele lat działalność muzealną oraz niektórych służby konserwatorskich, czyli zastępca generalnego konserwatora zabytków, a później kierownik państwowej służby ochrony zabytków, doceniałem odwagę i stanowczość Zdzisława Gila jako konserwatora zabytków, przy równoczesnej jego trosce o wszystkie dziedziny naszego dziedzictwa, w tym dwory, cerkwie, kościoły, kapliczki i wszelkiego rodzaju budownictwo drewniane, tak charakterystyczne dla Podkarpacia - napisał w recenzji profesor Franciszek Midura.

spotkanie w bibliotece

Dodał też, że autor książki przypomina wszystkie elementy kunsztu konserwatorskiego, które były niezbędne do wykonania skomplikowanych prac przywracających urok i piękno podkarpackich zamków, zamków, pałaców, dworków oraz słynnych kościołów drewnianych i cerkwi wpisanych na listę UNESCO i listę pomników historii.

Spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej towarzyszyła wystawa dokumentów i zdjęć z archiwum Zdzisława Gila. Na uwagę zasługuje między innymi dyplom nadania "medalu zasługi przy wznoszeniu Domów Bożych w diecezji przemyskiej" z sierpnia 1988 roku podpisany przez księdza biskupa Ignacego Tokarczuka.
Niespodziankę przygotował Wołodia Romaniw, artysta malarz z Krosna, który w trakcie spotkania wykonał portret Zdzisława Gila

Publikację "Refleksje konserwatora zabytków" wydała Krośnieńska Oficyna Wydawnicza. Jest formatu A-4, liczy ona stron 88 stron i zawiera około 180 archiwalnych zdjęć czarno-białych i barwnych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.