OSP Posada Dolna wzbogaci się o nowy specjalistyczny sprzęt wykorzystywany do akcji ratowniczo-gaśniczych. W Rymanowie zainaugurowano projekt "Bezpieczne pogranicze - bezpieczn@ ludność" w ramach programu Interreg.
W Urzędzie Gminy w Rymanowie odbyła się 30 czerwca konferencja rozpoczynająca projekt "Bezpieczne pogranicze - bezpieczn@ ludność" w ramach programu Interreg. Jest on realizowany przez Gminę Rymanów i Kracunovce w Słowacji. W inauguracji wzięła udział delegacja strażaków ze słowackich Kracunoviec wraz ze starostą Michalem Bolesem oraz delegacja OSP Posada Dolna i burmistrz Rymanowa Grzegorz Wołczański.


Małgorzata Trybus z Urzędu Gminy w Rymanowie, koordynator projektu tłumaczy, że głównym działaniem jest doposażenie jest doposażenie druhów z Posady Dolnej oraz z Kracunoviec w dwa wozy strażackie.

- Zgodnie z założeniami projektu do OSP w Posadzie Dolnej trafi ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z wyposażeniem, dron z kamerą do akcji poszukiwawczo-ratowniczych oraz przenośny system piany sprężonej do gaszenia instalacji fotowoltaicznych. Partner projektu Obec Kracunovce zakupi samochód strażacki - beczkowóz - powiedziała Małgorzata Trybus.

Zaplanowano także wykonanie transgranicznej aplikacja mobilnej na telefony komórkowe w języku polskim i słowackim. Przeznaczona będzie zarówno dla ludności cywilnej jak i służ ratunkowych. Służyć będzie powiadamianiu o zjawiskach niebezpiecznych jak i edukacji na temat zasad zachowania w sytuacjach klęsk żywiołowych i katastrof ekologicznych oraz przeciwdziałania nim.
Odbędzie się również cykl szkoleń i konferencji w celu podniesienia poziomu umiejętności i kwalifikacji strażaków oraz spotkań (pokazów) edukacyjnych dla uczniów szkół w gminie Rymanów i Obec Kracunovce. Wydana zostanie też dwujęzyczna ulotka na temat przyczyn powstawania i zapobiegania zagrożeniom.


Projekt gminy Rymanów był jednym z 16 projektów wybranych do dofinansowania w ramach pierwszego naboru wniosków Priorytet I "Przyjazne naturze i bezpieczne pogranicze" Cel szczegółowy "Wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego" w ramach Programu Interreg.
Projekt "Bezpieczne pogranicze - bezpieczn@ ludność" współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. Wartość dofinansowania projektu to 724 273,76 EUR. Zakończenie realizacji przewidziano w styczniu 2026 r.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.