Ponad 1000 eksponatów, możliwość poznania ponad 3000 lat historii w jednym miejscu oraz bezpłatne Biblie dla pierwszych 100 uczestników wakacyjnej wystawy - to wszystko czeka na zwiedzających Wystawę Biblii w Iwoniczu, która - podobnie jak rok temu - w okresie od lipca do sierpnia będzie otwarta przez 6 dni w tygodniu.
Wystawa Biblii zawitała do Iwonicza rok temu. Prywatne zbiory obejmujące ponad 1000 Biblii oraz eksponatów z nią związanych można było poza sezonem letnim oglądać w każdą niedzielę. Natomiast w okresie wakacyjnym (od 2 lipca do końca sierpnia) eksponaty dostępne są do oglądania przez 6 dni w tygodniu - od niedzieli do piątku w godz. 10-18 (oprócz poniedziałków, kiedy wystawa jest zamknięta) oraz w soboty w godz. 14-18.

Kolekcja obejmuje oryginały, faksymile i reprinty większości głównych, historycznych wydań Pisma Świętego w różnych językach - od zwojów z Qumran, poprzez Septuagintę, Wulgatę, Biblię Jana Wiklifa, polskie Biblie Królowej Zofii i Jakuba Wujka, po Biblię Tysiąclecia i inne współczesne wydania. Całość zaprezentowana jest w atrakcyjnej formie, z planszami omawiającymi każde wydanie, a dodatkowo istnieje możliwość oprowadzenia z przewodnikiem.

Na wystawie zobaczymy także m.in. replikę prasy drukarskiej Gutenberga, na której wydrukowano pierwszą książkę w historii, którą była właśnie Biblia, a także będziemy mogli wczuć się w rolę średniowiecznego skryby, przepisując fragment Ewangelii Marka.

Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne, można ją odwiedzać zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Ze względów organizacyjnych, organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenia większych grup (powyżej 10 osób) pod numerem tel. 660 858 406.

Wystawa mieści się w zabytkowym, dawnym Zborze Braci Polskich z XVI wieku, umiejscowionym na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego Załuskich Uniwersytetu Rzeszowskiego w Iwoniczu (ul. Zadwór 2). Jedną z charakterystycznych cech tego budynku jest zegar słoneczny z wyrytym po łacinie mottem Braci Polskich "scio coi credidi" ("wiem, komu uwierzyłem") oraz fragmentem "Ody do słońca" i herbem Dębno Sienieńskich. Dojazd na wystawę z Krosna, Rymanowa-Zdroju i Iwonicza-Zdroju jest dodatkowo ułatwiony dzięki specjalnej, wakacyjnej linii autobusowej (nr 24).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.