Krośnieński Holding Komunalny podpisał list intencyjny o współpracy z Orlen Południe. Czego będzie dotyczyć?
Krośnieński Holding Komunalny i Orlen Południe S.A. podpisały list intencyjny o współpracy. W dokumencie obydwie spółki wyraziły wolę podjęcia wspólnych działań mających na celu budowę rurociągu przesyłowego ścieków komunalnych z krośnieńskiej oczyszczalni ścieków do instalacji Orlen Południe w Jedliczu. Efektem tego będzie m.in. racjonalne wykorzystanie wód powierzchniowych dla celów gospodarczych oraz ochrona zasobów wód powierzchniowych.


- Krośnieński Holding Komunalny wyraża gotowość współpracy z Orlen Południe na etapie analityczno-koncepcyjnym, związanym z zamiarem budowy rurociągu oczyszczonych ścieków komunalnych, które będą wykorzystywane docelowo jako woda technologiczna w instalacjach Orlen Południe w Jedliczu. W naszej ocenie takie rozwiązanie jest korzystne dla obydwu stron listu, a także dla środowiska, gdyż racjonalizuje gospodarkę zasobami wodnymi - wyjaśnia Janusz Fic, prezes zarządu Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Inwestycja planowana przez Orlen Południe związana jest z budową instalacji do produkcji bioetanolu drugiej generacji, czyli biokomponent dla benzyny. Zakończenie i oddanie do użytku całego kompleksu do produkcji bioetanolu drugiej generacji planowane jest na II połowę 2025 r.

Mariola Frukacz, członek zarządu Orlen Południe S.A. podkreśla, że spółka rozwija się i stawia na współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami.

- Mam nadzieję, że podpisany z Krośnieńskim Holdingiem Komunalnym list intencyjny i podjęta współpraca pozwoli nam zorganizować kwestie przesyłu ścieków komunalnych do Jedlicza. Nasza spółka musi patrzeć strategicznie i przyszłościowo na tematy związane z zabezpieczeniem wody, w tym wody przemysłowej. Musimy zadbać o wodę w obiegu zamkniętym, stąd chęć współpracy z krośnieńską spółką komunalną i podpisany w tej sprawie list intencyjny - dodaje przedstawicielka Orlen Południe - mówi Mariola Frukacz.

Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w siedzibie Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego przy udziale wiceprzewodniczącej sejmiku województwa podkarpackiego Joanna Bril.


~Oczyszczalnia w Jedliczu

10-07-2024 16:39 0 0

Z tekstu wynika, że ta nowa oczyszczalnia Jolanty to mogłaby wcale nie istnieć przy infrastrukturze Orlenu obecnej. Jest tylko kosztem dla samorządu. Ścieki mogłyby na Orlen płynąć.
Odpowiedz

~Ludzie

10-07-2024 16:36 1 0

Czy wy umiecie czytać? Nie wody, tylko ścieków! działań mających na celu budowę rurociągu przesyłowego ścieków komunalnych z krośnieńskiej oczyszczalni ścieków do instalacji Orlen Południe w Jedliczu.
Odpowiedz

~BL

08-07-2024 17:03 0 1

Ile czystej (oczyszczonej) wody produkuje oczyszczalnia w Jedliczu, zapewne dużo za mało na potrzeby Orlen Południe stąd pomysł na rurociąg z oczyszczalni w Krośnie.
Odpowiedz

~Zdzisława

06-07-2024 12:45 1 1

Pani Bril to wszędzie jest. Po co ona tam ? Przecież już po wyborach. umiaru nie ma
Odpowiedz

~podatnik z Jedlicza

04-07-2024 18:07 0 6

W Jedliczu mają nową gminną oczyszczalnie z której wody po oczyszczeniu płyną do Jasiołki. Jaka jest logika aby z krośnieńskiej oczyszczalni kilka kilometrów budować rurociąg a nie z jedlickiej oczyszczalni oddalonej od rafinerii o około 2 km.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.