Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o odwołaniu z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Krośnie Grzegorza Furmankiewicza i wiceprezes Marii Olszewskiej.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało dzisiaj (5 lipca), że 4 lipca Minister Sprawiedliwości odwołał z funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Krośnie - sędziego Sądu Okręgowego Grzegorza Furmankiewicza oraz Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krośnie sędzię Sądu Okręgowego Marię Olszewską.

W komunikacie czytamy, że "decyzja Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu sędziów: Grzegorza Furmankiewicza i Marii Olszewskiej z zajmowanych stanowisk funkcyjnych została uzasadniona podpisaniem list poparcia sędziom kandydatom do Krajowej Rady Sądownictwa nieprawidłowo ukształtowanej ustawą z 8.12.2017 r."

Według ministra, kolejna przesłanką odwołania, jest okoliczność, iż sędzia Grzegorz Furmankiewicz uchwałami Sejmu z 6.03.2018 r. i 12.05.2022 r. dwukrotnie został wybrany na członka Krajowej Rady Sądownictwa, w sytuacji, gdy kadencja poprzedniej KRS została przerwana wbrew przepisom Konstytucji RP.

- Dodatkowym argumentem przemawiającym za odwołaniem sędziów: Rafała Puchalskiego i Józefa Pawłowskiego jest ich udział w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 8.12.2017 r. przy czym nastąpiło to w sytuacji, w której - co najmniej od 19.11.2019 r. (wyrok TSUE w sprawie AK przeciwko Polsce) wśród sędziów było powszechnie wiadome, że KRS ukształtowana ustawą z 8.12.2017 r., nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej - czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ponadto, jak napisano w komunikacie, "Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o odwołaniu Kierownictwa Sądu Okręgowego w Krośnie po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądu, mając na uwadze dobro wymiaru sprawiedliwości".

Obecnie funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Krośnie wykonuje sędzia Bogdan Terlecki, przewodniczący Wydziału IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Krośnie.
~stary nauczyciel

09-07-2024 20:09 1 3

Panie Hiobowski#
PiS i Prezydent nic nie mogli zmienić, gdyż prawnicza kasta jest tak silna, że wszyscy mogą jej skoczyć daleko, albo jeszcze dalej. Żeby to zmienić trzeba by rewolucji, a to nam na razie nie grozi.
Odpowiedz

~dorosły

09-07-2024 13:46 4 6

do Load
Całe Podkarpacie i nie tylko rozumie, że POnownie PO dąży do władzy w sądach łamiąc konstytucje tylko Tobie trudno jest to zrozumieć !
Odpowiedz

~Load

08-07-2024 17:26 5 6

cała Polska rozumie a Podkarpackie nie,,, ze PiS chciał zamurować wszystko, kraść i rządzić przez 100 lat
Odpowiedz

~Hiobowski

07-07-2024 19:02 3 12

Polski wymiar sprawiedliwości to chyba najbardziej zagmatwana instytucja w Unii Europejskiej. Gdy do władzy doszedł PiS, ludzie mieli nadzieję na zmiany, jakie miały nastąpić w sądach. Teraz widzę, że ani PiS, ani Prezydent nic nie zdołali zmienić. Było jak było i będzie jak będzie. Szczęść Boże, ratuj się kto może.
Odpowiedz

~komentator

07-07-2024 14:15 8 16

3 argumenty 1 wniosek - zostali wybrali przez inną władzę, teraz czas wstawić swoich ludzi. Przyjdą kolejni i karuzela zakręci się od nowa.
Odpowiedz

~Ps

05-07-2024 18:55 5 18

Chociaż jestem przeciwny wybieraniu sędziów przez sędziów, to uważam, że Prezesów Sądów i Wiceprezesów powinni wybierać i odwoływać albo sędziowie danego sądu, albo sędziowie wraz z referendarzami i pracownikami sądu lub, po prostu, lokalne społeczeństwo.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.