W sobotę 6 lipca z Krosna wyruszyła grupa pielgrzymów w ramach 44. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem "Z Maryją we wspólnocie Kościoła", nawiązującym do programu obecnego roku duszpasterskiego.
Pątnicy rozpoczęli swoją duchową wędrówkę mszą świętą o godz. 6:30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie. Eucharystii przewodniczył Metropolita przemyski, ks. arcybiskup Adam Szal. Po nabożeństwie grupa św. Jana z Dukli, licząca około 100 osób, wyruszyła w kierunku Częstochowy pod przewodnictwem księdza Piotra Rączki.

Pielgrzymka na Jasną Górę 2024 z Krosna

Przed pielgrzymami z Krosna stoi nie lada wyzwanie - 10 dni marszu i ponad 300 kilometrów do pokonania. Codziennie będą przemierzać średnio 33 km, z wyjątkiem ostatniego dnia. Pierwszego dnia zaplanowano postoje w Odrzykoniu, Rzepniku, Wysokiej Strzyżowskiej, Dobrzechowie, a nocleg w Grodzisku.

Pielgrzymka Przemyska składa się z 10 grup, które 4 lipca oficjalnie rozpoczęły wędrówkę w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca, gdzie o godz. 9:30 odbędzie się uroczyste powitanie przed Jasnogórskim Szczytem. Następnie grupy udadzą się do Kaplicy Cudownego Obrazu, by oddać cześć Matce Bożej Częstochowskiej. Pielgrzymkę zwieńczy msza święta w Bazylice Jasnogórskiej.

Pielgrzymka na Jasną Górę 2024 z Krosna

Historia przemyskiej pielgrzymki


Tradycja pieszych pielgrzymek z diecezji przemyskiej na Jasną Górę sięga 1978 roku. Początkowo centrum organizacyjnym był Rzeszów, stąd pierwotna nazwa - Pielgrzymka Rzeszowska. W 1981 roku zainicjowano odrębną pielgrzymkę z Przemyśla, która przyjęła nazwę Pielgrzymki Przemyskiej.

Każda z grup pielgrzymkowych ma swojego świętego patrona, najczęściej polskiego świętego lub błogosławionego. Grupy przemyskie są pod opieką św. Jacka i św. Kazimierza. Inne grupy reprezentują różne ośrodki, np. Radymno (św. Józef Sebastian Pelczar), Jarosław (św. Brat Albert), czy Krosno (św. Jan z Dukli).

Trasa Pielgrzymki Przemyskiej, licząca w linii prostej około 380 km, jest podzielona na 12 dziennych etapów. Pątnicy omijają ruchliwe drogi i miasta, a kierując się ku sanktuariom maryjnym, kościołom parafialnym i innym miejscom kultu religijnego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.