Dorota Kiełtyka, Piotr Kiełtyka i Lesław Wilk, twórcy Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, zostali uhonorowani nagrodami Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek historii".
Wręczenie Nagród Honorowych "Świadek Historii" odbyło się we wtorek 24 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Nagroda Honorowa Świadek Historii jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Nagroda ma charakter honorowy. Ma kształt kwadratu o boku 40 mm, w kolorze złotym, wykonanego z metalu. Laureaci wraz z nagrodą otrzymują dyplom oraz legitymację

Na wtorkowej gali wręczono nagrody po raz czwarty. Wśród laureatów znaleźli się twórcy Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie - Dorota Kiełtyka, Piotr Kiełtyka i Lesław Wilk. - Determinacja organizatorów Muzeum, Doroty i Piotra Kiełtyków oraz Lesława Wilka w zakresie pracy nad zgromadzeniem zbiorów zasługuje na uznanie. Mimo początkowych trudności, jak i tego, że cały proces organizacji Muzeum był niełatwy i trwał ponad 10 lat, pomysłodawcom placówki udało się doprowadzić do szczęśliwego finału, którym było udostępnienie dla zwiedzających ekspozycji stałych Muzeum. Założyciele muzeum zgromadzili do tej pory ponad 1,5 tysiąca eksponatów. Zbiory prezentowane są w budynku prywatnym, w wydzielonej do celów muzealnych części posesji, a także w graniczącym z nią schronie przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej - czytamy w folderze prezentującym sylwetki laureatów.
Laureatami IV edycji zostali również: Dariusz Jacek Fudali, bp Jan Niemiec, Tadeusz Polkowski, Stanisław Ignacy Pomprowicz i Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Rędziny.

Warto przypomnieć, że pasjonaci z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie byli organizatorami wydobycia wraku niemieckiego bombowca nurkującego Junkers Ju 87 Stuka.
Więcej tutaj: Krościenko Wyżne. Wydobyto wrak samolotu [ZDJĘCIA]

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.