Anna Wojnar - farmaceutka z Krosna ubiega się o prestiżową nagrodę środowiska farmaceutycznego przyznawaną przez pacjentów. Jest jedną z czterech osób nominowanych do nagrody Anioł Farmacji z województwa podkarpackiego i jednocześnie laureatką poprzedniej edycji.
Podkarpaccy lekarze i farmaceuci ubiegają się o największą w Polsce nagrodę przyznawaną przez pacjentów. Do tytułów zgłosili ich pacjenci, którzy w ten sposób wyrażają swoją wdzięczność za fachową opiekę i poświęcony im czas. Zgłaszając kandydatury zarówno lekarzy jak i farmaceutów, podkreślali ich wysoki profesjonalizm i empatyczne podejście do chorych.

Anna Wojnar prowadzi rodzinną aptekę "Piastowska" przy ul. Lewakowskiego 35 w Krośnie. Mieści się ona w zabytkowym, ponad 160-letnim budynku pamiętającym czasy Ignacego Łukasiewicza. W środku jest przestronnie, piece kaflowe ogrzewają pomieszczenia a gruba szyba nie oddziela aptekarza od klienta. Na poddaszu znajduje się małe muzeum farmacji stworzone przez Halinę Wojnar - mamę Anny i jednocześnie właścicielkę apteki.

Apteka Piastowska Krosno

- W dzisiejszych czasach pacjent jest zagubiony. Chodzi do kilku lekarzy i zewsząd atakują go reklamy najczęściej suplementów. Nie jesteśmy apteką sieciową. W naszej aptece staramy się aby nie tylko sprzedać lek ale również wesprzeć na duchu, pocieszyć, doradzić, zaproponować coś tańszego jeżeli nie ma pieniędzy. Dbamy aby pacjent czuł się zadowolony i jego zdrowie w efekcie uległo poprawie - mówi farmaceutka, jednocześnie przyznając że wiele się zmieniło w branży na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat. - Jest ogromny zalew rynku przez suplementy diety. Teraz można kupić suplement praktycznie na wszystko - od zimnych stóp i dłoni po nieświeży oddech. Ciężko jest dostać się do specjalistów więc pacjenci szukają pomocy gdzie indziej. Nam jako aptekarzom nawet trudno obronić się przed tym. Osoby starsze które przyjmują już i tak wiele leków idą do apteki po suplement diety i musimy mieć nad tym pieczę. Inne widoczne zmiany jakie zauważa to słaba dostępność leków specjalistycznych. - Są bardzo trudne do zdobycia. Walczymy na co dzień aby te leki były u nas dostępne - dodaje.

Z województwa podkarpackiego do Aniołów nominowano trzech lekarzy i czterech farmaceutów:

Lekarze:
Beata Blajer-Olszewska - lekarz medycyny, specjalista chorób wewnętrznych II stopnia, specjalista hematolog, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina, Rzeszów
Damian Filip - dr n. med., specjalista ortopedii i traumatologii, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej, Rzeszów
Jadwiga Gaj - psychiatra, ordynator, Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej im. prof. Antoniego Kępińskiego, Jarosław

Farmaceuci:
Zofia Świerszczuk, Apteka Centrum, Nowa Dęba
Lucyna Samborska, Apteka Melisa, Dębica
Lidia Polit, Lafarma 2, Łańcut
Anna Wojnar, Apteka Piastowska, Krosno

Apteka Piastowska Krosno

W obu kategoriach łącznie nominowano 100 lekarzy i 100 farmaceutów z całej Polski. Ogólna liczba zgłoszonych kandydatów do nagrody wynosiła ponad 12 tysięcy. Spośród nominowanych Kapituła Honorowa Nagrody wybierze laureatów. Przewodniczącym Kapituły jest Prezes Honorowy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski. Podczas wręczania nagród w poprzedniej edycji zwracał on uwagę, że pacjenci zgłaszają osoby, które są nie tylko profesjonalnymi farmaceutami i lekarzami, ale mają coś więcej – wielkie serce, dzięki któremu możemy ich nazwać aniołami.

Nazwiska laureatów tej prestiżowej nagrody poznamy 10 lutego 2016 roku podczas uroczystej gali w Filharmonii Narodowej. To będzie wyjątkowe święto, które uświetni recital finalistki Konkursu Chopinowskiego Kate Liu, która podbiła serca publiczności, a przyleci ze Stanów Zjednoczonych do Polski specjalnie na ten jedyny koncert.

Apteka Piastowska Krosno