Krośnieński Klub Szachowy "Urania" zorganizował ponownie Mistrzostwa Krosna w szachach klasycznych, które odbyły się w dniach 9 - 24 stycznia 2016 r.
Zawody odbyły się tradycyjnie: grupa A i B w świetlicy MOSiR Krosno na stadionie Karpat oraz w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie grupa C (dzieci do lat 10).

Turniej grupy A odbywał się systemem kołowym na dystansie 9 rund po 90 min+30 sec dla zawodnika i był zgłoszony do oceny rankingowej międzynarodowej FIDE a turniej w grupie B systemem szwajcarskim też na dystansie 9 rund.
Grupa C (dzieci do lat 10 i 8) grała tempem 30 minut dla zawodnika na dystansie 8 rund.

Mistrzostwa Krosna w Szachach Klasycznych 2016

W wyniku rozgrywek najlepszym zawodnikiem imprezy i mistrzem Krosna na 2015 r. został wychowanek krośnieńskiej Uranii Patryk Mrozowski. Wygrał on 8 partii i 1 zremisował, jednocześnie wypełnił normę kandydata na mistrza, podobnie jak drugi w tabeli, dysponujący taką samą ilość punktów, Wojciech Bałandynowicz, na dalszych pozycjach w tabeli znaleźli się Maciej Raus i Adam Składanowski.

Mistrzynią Krosna została jedyna uczestniczka grupy A, 16-letnia, Anna Winter a spośród juniorów najlepszy okazał się Mateusz Jaszczuk. O tytule mistrzowskim zadecydowała dogrywka tzw. Armagedon, gdyż obydwaj zawodnicy posiadali identyczny dorobek punktów. Efektowny pojedynek został nagrodzony oklaskami przez zgromadzonych kibiców i wywołał olbrzymie emocje.

Trzeba podkreślić coraz większy napór młodzieży na starszych kolegów a wydarzeniem tegorocznych Mistrzostw Krosna był występ 9-letniego Michała Guzika w grupie A, posiadającego obecnie II kategorię szachową. O wysokim poziomie rozgrywek świadczy dopiero 4 miejsce tegorocznego Mistrza Województwa Podkarpackiego Seniorów, Adama Składanowskiego, który nie miał łatwego turnieju w Krośnie m.in. zremisował z dobrze grającym Mateuszem Jaszczukiem.

Także finisz w grupie B przebiegał w emocjonującej atmosferze, walczono nie tylko o tytuł mistrza grupy B, ale też o wyższe kategorie. Świetnie spisał się triumfator Wojciech Guzik, który uzyskał normę na I kategorię, także najlepsza zawodniczka w grupie B, 10 - letnia Katarzyna Uliasz uzyskała I normę na I kategorię szachową.

W grupie B rozgrywki toczyły się w wyrównanej stawce rywali. Znacie inny sport, w którym spotkania i rywalizacja wnuków z dziadkami jest możliwa? To królewska gra - szachy. W krośnieńskich mistrzostwach bardzo często dochodzi do spotkań rodzinnych, w których nie zawsze górą są starsi. Największe szanse na wygraną w turnieju B miał weteran szachów w Krośnie (były kierownik sekcji szachów w Karpatach Krosno) Wacław Raus, niestety porażka w ostatniej rundzie z juniorem Mateuszem Kustroniem pozbyła go normy na I kategorię szachową i zepchnęła na II miejsce w tabeli. Dalsze miejsca zajęli: Mirosław Uliasz, Józef Wojewoda, Mariusz Gazda i najlepszy junior Mikołaj Najbar. Wśród dziewczynek najlepsi to wspomniana Kasia Uliasz przed Joanną Mercik, Martyną Czerską i Nikolą Penar.

Największe emocje towarzyszyły rozgrywkom w grupie C (dzieci do lat 8 i 10), których często wspierali duchowo rodzice i dziadkowie. W tych rozgrywkach uczestniczyły dzieci z krośnieńskich szkół podstawowych i przedszkoli. Faworytem w grupie chłopców do lat 10-ciu był doświadczony Aleks Szczepanik ale uległ on w pojedynku adeptowi Krośnieńskiej Akademii Szachowej, Jakubowi Ziuziańskiemu (Szkoła Podstawowa Nr 15 Krosno), który został triumfatorem turnieju. Kolejne miejsca zajęli wspomniany Aleks Szczepanik przed Franciszkiem Suchem, Kacprem Bolkiem i Karolem Paradyszem.

W grupie chłopców do lat 8 wygrał Dawid Marszałek przed Maciejem Ziuziańskim, Mikołajem Lorensem, Szymonem Staroniem, Mieszko Zajdlem i Michałem Wielgosem.
W grupie dziewczynek do lat 10 wygrała Karolina Kielar a w grupie do lat 8 Antonina Dmytryszyn, która wyprzedziła Martynę Kociubę i Zuzannę Aftanas.

Na zakończeniu mistrzostw medale, puchary, nagrody rzeczowe i upominki wręczył Prezes KKSz Urania Krosno, Wojciech Guzik wraz z Prezesem Podkarpackiej Unii Szachowej, Maciejem Rausem.

Mamy nadzieję na kontynuację turnieju i podtrzymanie tradycji rozgrywania turniejów klasycznych w Krośnie. Szachy mają ogromną zaletę w rozwoju umysłowym dzieci i młodzieży, dlatego cieszy tak liczny ich udział w trudach turniejowych. Sponsorem nagród, pucharów i gadżetów byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie, Urząd Miasta Krosna, Orlen Południe Jedlicze oraz sponsorzy prywatni. Zawody sędziował sędzia klasy I NA, Marian Lorenc.