Trzy dni wypełnione po brzegi muzyką dawną, w przeważającej części renesansową, choć z barokowymi odcieniami. Tak w skrócie opisać można czwartą odsłonę "Kultury Wieków Dawnych" - imprezę zorganizowaną przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz krośnieńską Fundację Paderewskiego.
Całość wydarzenia podzielona została na trzy części dostosowane do różnych grup wiekowych i były to: Lekcja artystyczna "Moda i muzyka renesansu", Koncert "Już się zmierzcha" - muzyka polska XVI i XVII wieku w kontekście europejskim oraz Lekcja artystyczna i widowisko "Płoche miłostki Stańczyka".

Kultura Wieków Dawnych

Pierwsza część odbyła się w piątek 5 lutego na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. W trakcie lekcji artystycznej młodzi widzowie mieli okazję poznać specyfikę stroju renesansowego chętnie odpowiadając na pytania i zadając je w trakcie wykładu. Opowieści o ubiorach przeplatały się z muzycznymi podróżami, w trakcie których artyści opowiadali o wykorzystywanych przez siebie instrumentach, ich historii oraz specyfice. Tak minęło pierwsze piątkowe spotkanie.
Sobota przyniosła przepiękny, delikatny i miły dla ucha koncert, który odbył się krośnieńskiej Farze o godz. 19:00. Dla publiczności zaprezentował się zespół Filatura di musica posługujący się odtworzonym z pietyzmem dawnym instrumentarium. Dzięki temu muzycy uzyskują brzmienie charakterystyczne dla danej epoki. W tym przypadku XVI i XVII-wiecznych utworów polskich kompozytorów.

Kultura Wieków Dawnych

Ostatni, trzeci dzień, czwartej odsłony „Kultury Wieków Dawnych” odbył się ponownie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Tym razem jednak publiczność zgromadziła się w sali widowiskowej, gdzie punktualnie o godz. 10:30 rozpoczął się wykład o stroju renesansowym. Tuż po nim na scenę wkroczyli aktorzy Teatru Nomina Rosae, którzy zaprezentowali krótką, zabawną opowieść o perypetiach miłosnych słynnego błazna i innych królewskich dworzan. Śmiechu z tej lekkiej opowieści było co niemiara, a po spektaklu z Panem Głuptalskim i Stańczykiem wielu widzów fotografowało się.

Kultura Wieków Dawnych

Trzy zróżnicowane, choć skupiające się wokół jednej epoki części dały możliwość pełniejszej prezentacji kierunków ówczesnej sztuki. Pokazały również, że poprzez dostosowanie formuły do różnych grup wiekowych i dobrą zabawę można poszerzać wiedzę na temat "Kultury Wieków Dawnych".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.