Centrum Dziedzictwa Szkła zdobyło specjalne wyróżnienie w konkursie na projekt "Pamiątki z podkarpackiego". Zgłoszona przez CDS propozycja nie tylko odwołuje się do lokalnej kultury, ale także silnie akcentuje krośnieńskie tradycje hutnicze. Projekt ma szansę trafić do produkcji i szerokiej dystrybucji.
Konkurs na "Pamiątkę z podkarpackiego" zorganizowany został przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną. Jego celem było wyłonienie najlepszych projektów na oficjalne pamiątki województwa. Kapituła brała pod uwagę przede wszystkim oryginalność i atrakcyjność zgłoszonych propozycji, a także sposób, w jaki nawiązują do tradycji kulturowej regionu. Do konkursu zgłoszono blisko 70 różnorodnych propozycji. Swój pomysł przedstawiło także Centrum Dziedzictwa Szkła. Propozycja CDS zyskała duże uznanie i zdobyła specjalne wyróżnienie.

Pomysł Centrum na oficjalną pamiątkę województwa łączy elementy lokalnej kultury z hutniczą tradycją Krosna. Jest nim figurka tancerki ludowej, o wysokości 12 cm. Wykonana została z bezbarwnego szkła i ozdobiona motywami zaczerpniętymi z haftów pogórzańskich. Ustawienie pamiątki na szklanej nóżce pozwala na wprowadzenie jej w ruch wirowi, dzięki czemu przedmiot zaczyna "tańczyć". Kojarzony z radością, swobodą i wolnością taniec odwołuje się z kolei do hasła województwa Podkarpackiego: "Przestrzeń otwarta". Ważnym elementem pamiątki jest też opakowanie. Tekturowe pudełko ma kształt chaty ludowej krytej gontem.

Dzięki wyróżnieniu projekt CDS ma szanse trafić do produkcji i szerszej dystrybucji. Decyzja w tej sprawie ma zapaść wkrótce.

Za najlepszy i najbardziej oryginalny pomysł na oficjalną pamiątkę województwa podkarpackiego kapituła uznała ekologiczną podpałkę "K-Lumet", wykonaną przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu.

Udostępnij ten artykuł znajomym: