Koło Prawa i Sprawiedliwości w Gminie Iwonicz-Zdrój oraz Parafia pw. Wszystkich Świętych zorganizowały w Iwoniczu Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
1 marca przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem Ofiar I i II wojny światowej i Tragedii Smoleńskiej na nowym cmentarzu w Iwoniczu odbyła się patriotyczna uroczystość.

Przybyłych mieszkańców i gości powitał Przewodniczący Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju, Józef Sowiński, który odniósł się do charakteru święta przypominając tragiczne losy tych, których władza komunistyczna skazała na śmierć i zapomnienie. Następnie iwoniccy kapłani, w tym ks. proboszcz Kazimierz Giera i ks. prałat Kazimierz Piotrowski, poprowadzili modlitwę w intencji żyjących i poległych żołnierzy drugiej konspiracji dzieląc się z uczestnikami wspomnieniami i refleksją nad losem tych, którzy stawili zbrojny opór sowietyzacji Polski. Następnie zebrani odśpiewali wszystkie cztery zwrotki Polskiego Hymnu Narodowego. Po tej części uroczystości delegacje złożyły kwiaty.Parlament Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, a Sejmik Województwa Podkarpackiego Wiceprzewodnicząca Sejmiku Dorota Chilik, którzy złożyli wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Ofiar I i II wojny światowej. Kolejną delegację stanowiła Rada Miejska w Iwoniczu-Zdroju wraz z mieszkańcami. W skład delegacji weszli: Przewodniczący Józef Sowiński, Radny Bogdan Ryznar i Jan Łapuszewski jako przedstawiciel mieszkańców Gminy. Kwiaty i znicze w imieniu Koła Prawa i Sprawiedliwości w Gminie Iwonicz-Zdrój złożyli: Radny Grzegorz Nieradka, Sekretarz Koła Bogdan Skotnicki i Wicedyrektor Podkarpackiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wiesław Polek. W uroczystości wzięła udział Renata Zając, Przewodnicząca Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych "Ares" w Lubatowej wraz z córką reprezentującą Harcerzy.

Obchody w Iwoniczu

Dalsza część obchodów odbyła się w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych, gdzie sprawowana była Msza Święta w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. prałat Kazimierz Piotrowski, który w słowie wstępnym przypomniał o tym, jak ważną datą dla tożsamości Polaków jest dzień 1 marca. Homilię natomiast wygłosił rekolekcjonista z Sanoka, a Modlitwę Wiernych poprowadził lektor Piotr Głowa. We Mszy Świętej wzięło udział ponad stu mieszkańców Iwonicza i gości. Na zakończenie Eucharystii w postawie stojącej odśpiewany został Hymn "Boże coś Polskę".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.