8 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie odbyła się IX edycja Regionalnego Konkursu Pierwszej Pomocy dla młodzieży gimnazjalnej z udziałem młodzieży ze Słowacji o Puchar Przechodni Prezydenta Miasta Krosna.
Jak co roku konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej każdy uczestnik pisemnie odpowiada na 25 pytań testowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy i promocji zdrowia. W części praktycznej 3-osobowy zespół miał za zadanie udzielić pomocy przedmedycznej w trzech ogniskach urazowych oraz wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową według wytycznych ERR z 2015r. na fantomach medycznych.

Podczas konkursu uczestnicy dodatkowo będą mogli zapoznać się z charakterem pracy służ odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz ich sprzętem tj.: Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej (PSP Krosno, OSP Kobylany), Policji, Straży Miejskiej a także organizacji wspierających: PCK, Klub Ratownictwa Drogowego i Motorowego, WORD. Ponadto można było obejrzeć bazę i sprzęt ratowniczy ZSP Nr 4 w Krośnie, gdzie prowadzony jest kierunek ratowniczy w ramach Liceum Ogólnokształcącego.

W klasyfikacji końcowej najlepszy okazał się zespół ratowników z Gimnazjum ze Świerzowej Polskiej. Jego opiekunem jest Piotr Drozd.

Klasyfikacja końcowa:
1. Świerzowa Polska
2. Katolik Krosno
3. Królik Polski
4. Gim. 4 Krosno
5. Gim. I Krosno
6. Wróblik Szlachecki
7. Trześniów
8. Iskrzynia
9. Równe
10. Stara Wieś
11. Węglówka
12. Lubatówka
13. Jaśliska
14. Odrzykoń
15. Milcza
16. Iwonicz-Zdrój
17. Klimkówka
18. Jasionów
19. Domaradz
20. Jasionka
21. Szebnie
22. Jaszczew

Drużyny ze Słowacji:
1. Svidnik B
2. Spojena
3. Svidnik A

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.