Już po raz siedemnasty najpiękniejsze pieśni kościelne i cerkiewne, w kościele OO. Bernardynów w Dukli, zaśpiewały chóry z Węgier, Słowacji, Krosna i powiatu krośnieńskiego. Przegląd, którego pomysłodawcą jest radny powiatu Stanisław Kenar, organizowany jest w hołdzie św. Janowi Pawłowi II i św. Janowi z Dukli.
Tegoroczne spotkanie rozpoczęła pieśnią „Ave Maryja” Aneta Aszlar, laureatka Grand Prix Powiatowego Konkursu „Śpiewajmy Świętym”, uczennica Gimnazjum w Korczynie.

W tym roku zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęło pięć chórów. Jako pierwszy wystąpił chór „Koloryt” z Rymanowa, który powstał w 2012 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury. Od prawie trzech lat dyrygentem jest Iwona Tylka, a kierownikiem artystycznym Stanisław Salomon. Chór występował w wielu miejscowościach Podkarpacia, a także na Węgrzech i Słowacji. W swoim repertuarze posiada pieśni patriotyczne, kościelne oraz ludowe.

Następnie zaprezentował się słowacki chór „Karmel”. Chór powstał 38 lat temu, założył go Andrzej Nabożny, który do dnia dzisiejszego jest jego dyrygentem, kierownikiem i aranżerem. W swoim repertuarze ma blisko 100 utworów. Śpiewa główni pieśni kościelne, ale również narodowe i ludowe.

W dalszej części wystąpił chór „Cantate” z Iwonicza, który w dukielskich przeglądach występuje od początku. Chór z dużym powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą, ma w swoim repertuarze utwory znanych mistrzów. Chór otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Dyrygentem i kierownikiem do lutego br. był ks. prałat Kazimierz Piotrowski. Od czterech miesięcy chór prowadzi Grzegorz Przepióra.

Dukielska publiczność miała okazję wysłuchać pieśni w wykonaniu Żeńskiego Chóru Harmonia z Budapesztu. Chór powstał w 2002 r. W repertuarze przeważają utwory sakralne epoki baroku, ale również utwory gregoriańskie, epoki renesansu i romantyzmu. Dyrygentem chóru jest jego założycielka i kierowniczka Anna Maria Mozer Totne.

Jako ostatni wystąpił chór „Echo” z Krosna. Chór działa przy Związku Nauczycielstwa Polskiego i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Posiada w swoim repertuarze kilkaset utworów wielkich mistrzów. Prezesem chóru jest Danuta Chochołek, a dyrygentem Mariola Rybczak.

Przez cały czas trwania koncertu zgromadzeni mogli obejrzeć prezentację multimedialną na temat historii Światowych Dni Młodzieży wraz z zaproszeniem Ojca św. Franciszka na zbliżające się wydarzenie do Krakowa.

Publiczność brawami nagrodziła wszystkie wystąpienia. Podsumowując uroczystość wicestarosta krośnieński Adolf Kasprzyk powiedział - Drodzy państwo ta dzisiejsza niedziela jest szczególna, szczególna bo mogliśmy przeżyć tutaj wspaniałe chwile, bo mogliśmy przeżyć kilkadziesiąt minut zupełnie inaczej. W sposób który nas raduje i jak mawiał kiedyś w jednym z podziękowań redaktor sportowy Włodzimierz Szaranowicz "żyliśmy przez chwilę życiem zastępczym, byliście państwo powodem zbiorowej corocznej radości". Za to państwu w imieniu organizatorów powiatu krośnieńskiego, miasta i gminy Dukla serdecznie dziękuje.

Dziękuje za radość, za doznania, a pozostałym uczestnikom że tutaj z nami są, że zechcieli tą niedzielę przeżyć inaczej.

Dyrygenci i kierownicy chórów otrzymali pamiątkowe Viktorie i bukiety kwiatów, które wręczali wicestarosta Adolf Kasprzyk, sekretarz Urzędu Miejskiego w Dukli Halina Cycak i ojciec Ksawery.

Na zakończenie tradycyjnie wspólnie z chórami wszyscy zgromadzeni zaśpiewali jedną z ulubionych pieśni Ojca św. Jana Pawła II „Barkę”.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.