24 lipca w malowniczym i przepełnionym tradycjami miejscu, w obejściu Zagrody Etnograficznej w Rogach, przy cudownej słonecznej aurze odbyło się spotkanie na tyglu kultur, a to za sprawą zespołów artystycznych które prezentowały folklor z różnych regionów.
Jako pierwszy na scenie wystąpił i powitał zgromadzą publiczność zespół śpiewaczy Rogowice, który działa przy GOK w Miejscu Piastowym, a zaprezentował pieśni pokazujące rogowską tradycję, historię i odrębność kulturową. Kolejną prezentacją był występ zespołu śpiewaczego „Chorkowianie” z Chorkówki, który wykonał melodie ludowe z terenu ziemi krośnieńskiej i rzeszowskiej. Dużymi brawami nagrodzono występ dziecięcego zespołu „Mali Rogowice” który również działa przy GOK w Miejscu Piastowym i chociaż wiekowo są dużo młodsi, to wokalnie dorównywali swoim starszym kolegom.

Folklor przy zagrodzie

Na rogowskiej scenie wystąpiły również: kapela ludowa "Piasty" z Miejsca Piastowego oraz kapela "Łemkowyna Plus" z Cisnej.

W godzinach popołudniowych na scenie w pięknych kolorowych ukraińskich strojach pojawił się Zespół Pieśni i Tańca "Osławiany" z Mokrego. W godzinnym koncercie zaprezentowali pieśni i tańce z pogranicza Łemkowsko-Bojkowskiego, z Zakarpacia, Huculszczyzny i Ukrainy.

Folklor przy zagrodzie

Wieczorem, w blasku scenicznych świateł, w żywiołowych aranżacjach muzycznych wystąpiła Folk Kapela Góralska „Góralska Hora”. Jest to jedna z najbardziej cenionych grup muzycznych, którą tworzą muzycy pochodzący z polskich gór oraz ze Słowacji. Poczęstunek w postaci tradycyjnego jadła min: swojskiego chleba, smalcu ze skwarkami, ogórków kiszonych oraz białego sera z ziołami przygotowały panie z KGW z przewodniczącą na czele panią Zofią Wdowiarz.

Folklor przy zagrodzie

Stronę kulinarną zapewniała firma cateringowa "Jaś Wędrowniczek" z Rymanowa.

Impreza ta współfinansowana była ze środków LGD "Kraina Nafty", a organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Wsi Rogi oraz Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym.

Oceń artykuł