W tegorocznych obchodach 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Żeglcach wzięło udział ok. 50 osób.
1 sierpnia to szczególna data na kartach polskiej historii. W tym dniu 1944 roku punktualnie o godzinie 17:00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Chociaż siły powstańcze były naprawdę imponujące (źródła podają, że do walk stanęło 50 tys. powstańców Armii Krajowej), to oddziały te były bardzo słabo uzbrojone, gdyż zapasy amunicji przewidziane były na kilkudniową akcję. Po 63 dniach podpisano kapitulację, a Warszawa została doszczętnie zniszczona.

Od 2010 roku dzień 1 sierpnia jest polskim świętem państwowym, ustanowionym w hołdzie wszystkim tym, którzy walczyli o wyzwolenie stolicy.

W tegorocznych obchodach 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wzięło udział ok. 50 osób, głównie mieszkańców Żeglec, ale pojawiło się także kilka osób z sąsiednich miejscowości - Zręcina i Chorkówki. Równo o godzinie 17:00 w Żeglcach zawyła syrena, a kilka minut później wszyscy zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i obejrzeli w Domu Ludowym krótki film dokumentalny o Powstaniu Warszawskim.

Uroczystości Żeglce

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz do kościoła parafialnego w Żeglcach, gdzie ks. prałat Jan Luchowski odprawił mszę świętą. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych za Ojczyznę. Przedostatnim punktem obchodów był krótki występ druhen z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żeglcach. Uroczystości zakończyły się wspólnym ogniskiem, przy którym śpiewano patriotyczne pieśni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym na skromnej uroczystości. Jedynie w taki sposób możemy odwdzięczyć się za tę piękną, aczkolwiek bolesną i krwawą lekcję historii. Na koniec warto jeszcze dodać słowa Piotra Konieczki; "Naród, który nie zna swojej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie", dlatego tak ważne jest, abyśmy uczyli się szacunku do historii oraz ojczyzny.
Wyrazy uznania należą się pomysłodawcom i organizatorom: Tomaszowi Serwie i Jackowi Dubisowi oraz żeńskiej drużynie OSP; Paulinie Kaszy, Magdalenie Wasłowicz, Annie Łopatkiewicz, Marlenie Gajeckiej, Katarzynie Jagieło oraz Magdalenie Szczur.

K. Jagieło