10 września odbyło się uroczyste odsłonięcie figury św. Floriana przy domu ludowym, będącej upamiętnieniem jubileuszu 80-lecia OSP w Niżnej Łące.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele filialnym, którą odprawił ks. proboszcz Stanisław Babiarz. W homilii ks. proboszcz mówił o szanowaniu munduru, miłości do drugiego człowieka i niesieniu mu pomocy, i że to strażacy są przykładem społecznej służby dla drugiego człowieka.

- Dzień dzisiejszy dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Niżnej Łące oraz mieszkańców naszej miejscowości jest dniem szczególnym, bowiem upamiętniona została 80-letnia społeczna działalność, trud i ofiarność wielu pokoleń strażaków z Niżnej Łąki - podkreślił druh Janusz Lenartowicz, prezes OPS w Niżnej Łące.

- Niech św. Florian ma wszystkich strażaków w swojej opiece - zaapelował prezes Zarządu Powiatowego OSP w Krośnie druh Jan Kilar, a nawiązując do homilii ks. proboszcza podziękował strażakom za ofiarność dla dobra drugiego człowieka. Z ubolewaniem zwrócił uwagę, że tak mało mieszkańców Niżnej Łąki przyszło na uroczystość. - Niestety musimy się do tego przyzwyczaić, że coraz bardziej zostajemy sami. Podziękował także władzom samorządowym za finansowanie działalności jednostek strażackich. - Oby tak dalej było. Mam nadzieję, że wójt dalej będzie tym strażakiem, który będzie dbał o jednostki gminnych ochotniczych straży pożarnych- powiedział z ufnością.

W Niżnej Łące odsłonięto pomnik św. Floriana

Brygadier Piotr Szubra życzył mieszkańcom, aby święty Florian uchronił mieszkańców przed pożarami i innymi miejscowymi zagrożeniami, a druhom strażakom życzył zawsze szczęśliwych powrotów z akcji ratunkowych.

- Cieszę się, że luźna uwaga o tym, że w Niżnej Łące przydałby się pomnik św. Floriana, rzucona w ubiegłym roku podczas obchodów jubileuszu 80-lecia jednostki, została ochoczo przyjęta przez zarząd i zrealizowana - zaznaczył Marek Klara, dziękując strażakom za trud i wysiłek, aby św. Florian stanął przed domem ludowym. - Ma wodę do gaszenia, choć Niżna Łąka bardziej potrzebuje św. Floriana, żeby ją przed wodą strzegł, bo głównym zagrożeniem w Niżnej Łące, o czym wiemy od wielu lat, jest raczej rzeka Jasiołka niż ogień. Zwrócił także uwagę, że teraz figury św. Floriana stoją prawie przed wszystkimi gminnymi remizami, brakuje jej tylko Widaczu, co „miejmy nadzieję wkrótce nadrobimy”. A wracając do OSP w Niżnej Łące, choć nie jest ani największą jednostką strażacką w gminie, ani najstarszą, jest jedną z tych straży, które bardzo lubi. - Obok Koła Gospodyń Wiejskich to druga organizacja w Niżnej Łące, która jest zawsze chętna do pracy, skora do tego, aby pomóc tam, gdzie pomóc trzeba. I za to serdecznie dziękuję. Może czasami "w prawo", jak mówią: "w lewo", może czasami sztandar nie wtedy, kiedy trzeba, ale przecież nie to jest najważniejsze. Zawsze są wtedy, kiedy są potrzebni i wtedy wiedzą, co trzeba zrobić - docenił, życząc jednostce nie tylko kolejnych 80 lat, ale także społecznej akceptacji.

Uroczystego odsłonięcia figury św. Floriana dokonali: prezes Zarządu Powiatowego OSP w Krośnie druh Jan Kilar, przedstawiciel Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej brygadier Piotr Szubra, ks. proboszcz Stanisław Babiarz, przewodniczący Rady Gminy Miejsce Piastowe Wiktor Skwara, wójt gminy Marek Klara, jego zastępca Stanisława Gawlik oraz prezes OSP w Niżnej Łące Janusz Lenartowicz.

Spotkanie było także okazją do przyznania medali. Wójt Marek Klara otrzymał srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa, a druhna Magdalena Gnap – brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa. Uroczystą przysięgę złożyli także nowo przyjęci członkowie OSP w Niżnej Łące.

W Niżnej Łące odsłonięto pomnik św. Floriana

Na koniec Wiesława Guzik podziękowała wszystkim za finansowe wsparcie i pomoc, w szczególności wójtowi Markowi Klarze, a także pracownikom Urzędu Gminy: Bartłomiejowi Bieszczadowi, Łukaszowi Sieńko i ekipie remontowo-budowlanej.

Fundatorami figury św. Floriana są mieszkańcy Niżnej Łąki, druhny i druhowie OSP w Niżnej Łące oraz gmina Miejsce Piastowe.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.