Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza w dniu 28 września 2016 r. (środa) o godz. 17:00 na spotkanie autorskie z Janem Tulikiem i prezentację jego najnowszych zbiorów: Nocny deszcz oraz Trzewiczek Amalii.
J. Tulik - poeta, prozaik, eseista. Debiutował w 1981 r. tomem wierszy Zdarzenie w C-durze. Do tej pory opublikował dziewięć zbiorów wierszy, w tym wybory poezji Kaligrafia zdziwienia (2011) i Poezje wybrane (2012). Opublikował również powieści: Doświadczenie (1986) i Furta (za którą otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury 2001) oraz zbiór opowiadań Gry nieużyteczne (2000) oraz dramat Kontynenty (1998).

W 2009 roku wydał zbiór: Legendy. Krosno i okolice. Napisał również esej (wydany w formie książkowej) o humaniście i wynalazcy Janie Szczepaniku oraz obszerny szkic o życiu i twórczości Franciszka Pika-Mirandoli. Jest także autorem szeregu artykułów krytycznoliterackich i wielu recenzji, słuchowisk radiowych, emitowanych przez stacje ogólnopolskie i regionalne. Za twórczość literacką otrzymał wiele nagród ogólnopolskich, w tym nagrodę im. S. Piętaka, nagrodę im. R. Milczewskiego-Bruno, nagrodę Fundacji Kultury. Jest także laureatem nagród lokalnych, w tym nagrody miasta Rzeszowa (1998) i nagrody miasta Krosna (2002) w dziedzinie literatury. Obecnie mieszka w Miejscu Piastowym.

Najnowsze wydawnictwa Jana Tulika zbierają bardzo pozytywne oceny wśród czytelników i krytyków. M.in. Leszek Żuliński o poemacie Trzewiczek Amalii albo umarłych z żywymi obcowanie pisze: „Ten utwór jest poematem, w którym ożywa nie tylko statystka-Amalia, ale przede wszystkim zdarzenia i duchy polskie. Chciał przypomnieć obolałe kurhany, po których wspinaliśmy się w dzisiejsze czasy. (…). Z jednej strony mamy ten trzewiczek zapomnianej Damy, fascynujący i kuszący swą piękną tajemniczością, z drugiej – nagłe przypomnienie wichrów, jakie przechodziły nad polskimi Kresami. Dykcja tego utworu jest do niczego nieporównywalna. Jan Tulik stworzył nową narracje i nowa aurę. Ale najważniejsze jest to, że ocucił ten kanon poezji, jaki już wiele lat temu schowaliśmy do lamusa. Okazuje się, że nic nie jest zamknięte, że wiele wydarzeń przeszłości wciąż nas boli i wciąż domaga się przypomnienia. (…) To utwór, który powinien nami potrząsnąć”.

Spotkanie z Janem Tulikiem odbędzie się w Bibliotece Głównej KBP przy. ul. Wojska Polskiego 41. Serdecznie zapraszamy!

Jan Tulik

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.