Uroczystość odsłonięcia pomnika w Widaczu odbyła się w sobotę 12 listopada.
98 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów była okazją do odsłonięcia i poświęcenia w Widaczu (gmina Miejsce Piastowe) pomnika ofiar wojen. Uroczystość odbyła się w ostatnią sobotę 12 listopada.

Tablice na pomniku wymieniają 14 nazwisk osób z terenu Widacza które udało się zidentyfikować. 4 osoby to ofiary śmiertelne z okresu I wojny światowej, 10 kolejnych nazwisk to ofiary II wojny światowej i kilku kolejnych lat. - Warto pamiętać o takich ludziach którzy oddali życie walcząc o naszą niepodległość - mówił podczas uroczystości Wójt Gminy Marek Klara.

Wideo

- Nazwiska które zostały wymienione powinny być powodem do dumy dla całej społeczności widackiej - że z tak małej społeczności tyle osób w trudnym XX wieku walczyło i zginęło za Polskę. Chciałbym złożyć obietnicę, że jeżeli pojawią się kolejne nazwiska to zostaną one umieszczone na tym pomniku - dodał wójt.

Uroczystości uświetnił program artystyczno-patriotyczny zaprezentowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Widaczu i Targowiskach połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.