W dniach 25-26 listopada 2016 r. w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym odbyła się XIV edycja organizowanego corocznie sympozjum naukowego. Spotkanie rozpoczęła msza święta w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł ks. Bronisława Markiewicza.
Temat tegorocznego spotkania brzmiał „Prawda nas wyzwoli, czy my wyzwolimy prawdę – konsekwencje dla wychowania”. Prelegentami byli:
- ks. Paweł Bortkiewicz, doradca Prezydenta Andrzeja Dudy;
- Beata Kempa szefowa Kancelarii Premiera RP ;
- Anna Raczyńska dziennikarka TVP;
- Iwona Konieczkowska aktorka Teatru STU w Krakowie i piosenkarka;
- Robert Jończyk trener piłki nożnej, niegdyś trener Cracovii, Zagłębia Lubin i Arki Gdynia, obecnie pracujący z młodzieżą.

Uczestnicy sympozjum

W konwersatoriach wystąpili ponadto:
- ks. Waldemar Janiga – dyr. Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu;
- Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty.

Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła Maria Kurowska - wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. Na zakończenie, uczestnicy wysłuchali kilku piosenek w wykonaniu Iwony Konieczkowskiej, krakowskiej artystki Teatru STU, która wcześniej, wspólnie z mężem dała kilka świadectw ze swojego życia. Całość sympozjum przygotował i prowadził ks. Leszek Przybylski, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym.

Beata Kempa

Minister Beata Kempa w przerwie spotkanie powiedziała:
- Dzisiaj w świecie medialnym, w świecie szumu informacyjnego, w świecie bardzo wielu różnych informacji, młody człowiek zderzając się z tym może mieć problemy w odnajdywaniu treści, definiowaniu prawdy oraz jej poszukiwaniu. Dzisiaj, wielką rolę w tej sprawie mają nauczyciele i wychowawcy. Nie uważam się za eksperta w tej sprawie, ale bardziej bazuję na moim doświadczeniu, nie tylko jako polityk, ale także jako matka. Wcześniej współpracowałam również z różnymi środowiskami. Uważam, że warto odwoływać się do świadectw, z którymi się nie dyskutuje. Przykładem może być rodzina Ulmów z Markowej. Wystarczy przedstawić to świadectwo, a nie będziemy mieli trudności, aby określić co jest prawdą, mówiąc o holokauście. Nie można wzorować się na wszystkich kwestiach w dziedzinach które poruszamy. Temat prawdy jest niezwykle dzisiaj trudny szczególnie dzisiaj w świecie dość agresywnej propagandy i techniki. Z drugiej strony internet czy media społecznościowe mogą być dobrodziejstwem. Młodzież trzeba wyposażyć w umiejętność poruszania się w tym świecie, tak by tej prawdy nie zgubić i nie dać się zmanipulować. Jest to niezwykła umiejętność, ale to powinno być dzisiaj podstawą. Wiem, że nauczyciele to potrafią. Posługiwanie się świadectwami, rzetelną wiedzą i znajomością historii Polski i historii ogólnej. pozwoli odnaleźć się młodym ludziom w tym trudnym świecie.