6 grudnia bieżącego roku odbyły się uroczystości otwarcia nowego Bloku Operacyjnego – jednej z największych zrealizowanych w kraju tego typu inwestycji.
Ten nowoczesny i przestronny obiekt będzie funkcjonował dla dobra naszych pacjentów już od nowego roku. W grudniu nastąpi sukcesywne przenoszenie poszczególnych sal operacyjnych oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii do nowego budynku, tak aby od początku stycznia przyszłego roku było możliwe wykonywanie operacji w nowych, zdecydowanie lepszych warunkach. Oddanie nowego bloku operacyjnego przyczyni się do poprawy efektywności działania, bezpieczeństwa pacjentów, warunków pracy naszego personelu medycznego, a także do postępu i rozwoju wykonywanych przez krośnieński Szpital operacyjnych procedur medycznych.

W skład oddawanego w użytkowanie kompleksu wchodzi: w pełni wyposażonych 10 nowoczesnych sal operacyjnych z pełnym zapleczem socjalnym, sala z dziesięcioma stanowiskami wybudzeniowymi, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę 16-łóżkowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii z dwoma dodatkowymi izolatkami, a także spełniająca wszelkie współczesne wymagania, funkcjonująca już od kilku tygodni w nowej strukturze Centralna Sterylizatornia. Na najniższym poziomie planowane jest jeszcze, ale dopiero w przyszłym roku, wykończenie sali konferencyjnej wraz z foyer, która ma dopełnić standard tego obiektu.

Uroczystego poświęcenia bloku operacyjnego dokonał kapelan szpitala - ks. dr Zbigniew Głowacki. W ceremonii otwarcia udział wzięli, m.in.: Tadeusza Pióro - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Wojciech Buczak – przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego, radni sejmiku: Jerzy Borcz, Tadeusz Majchrowicz i Dariusz Sobieraj, Jan Juszczak – starosta krośnieński, Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, członkowie Rady Społecznej krośnieńskiego Szpitala z Przewodniczącą Teresą Gwizdak na czele, Dariusz Zieliński – przedstawiciel dyrekcji Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, Adam Pietrzkiewicz – Komendant Miejski Policji w Krośnie, Krzysztof Korzec – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Andrzej Jurczak – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, Ewa Szybieniecka – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krośnie, konsultanci wojewódzcy w poszczególnych specjalizacjach medycznych, dyrektorzy i przedstawiciele dyrekcji szpitali wojewódzkich i powiatowych, Stanisław Rymar - Prorektor ds. Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, przedstawiciele uczestników procesu inwestycyjnego, w tym m.in.: Walenty Twardy – Dyrektor Techniczny Erbud S.A., Mirosław Młynarki – Dyrektor Oddziału Erbud S.A., Edward Łobaza – Prezes Krośnieńskiej Dyrekcji Inwestycji, a także architekci, inspektorzy nadzoru oraz kierownicy budowy, przedstawiciele firm: Intercard i Frasenius, przedstawiciele redakcji: telewizji, radia, prasy i Inetrnetu, a także pracownicy szpitala i inni zaproszeni goście.

Okolicznościowe adresy przesłali Posłowie na Sejm RP w tym m. in.: Jan Bury, Tomasz Kamiński, Tomasz Kulesza, Stanisław Ożóg, Mirosław Pluta, Stanisław Piotrowicz, Marek Rzęsa, Krystyna Skowrońska, Piotr Tomański.

Krośnieński Blok Operacyjny powstał dzięki wysiłkowi i wsparciu wielu ludzi i instytucji. Koszt jego budowy i wyposażenia przekroczył łącznie kwotę 60-ciu milionów złotych, z czego ponad pięćdziesiąt milionów złotych pochodziło ze środków samorządu województwa podkarpackiego. Pozostała kwota to środki własne szpitala oraz dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – w ramach RPO Województwa Podkarpackiego.

W przemówieniu, dyrektor szpitala - dr inż. Piotr Lenik podkreślał, że tak potężna inwestycja nigdy nie mogłaby być zrealizowana, gdyby nie zrozumienie powagi sprawy przez samorządowe władze wojewódzkie. Z tego miejsca chciałbym podziękować obydwóm zarządom województwa podkarpackiego, z którymi w trakcie budowy bloku operacyjnego miałem przyjemność współpracować, a także wszystkim radnym sejmiku województwa podkarpackiego. To dzięki Państwu możliwe okazało się kompletne dokończenie tej ważnej dla Szpitala, ale przede wszystkim dla pacjentów, inwestycji. Jako dyrektor, chciałbym zaznaczyć, że gdyby nie środki przyznane przez Państwa na ten cel krośnieńskiemu Szpitalowi w formie dotacji w drugiej połowie 2012 roku oraz w 2013 roku, najprawdopodobniej jeszcze długo ten obiekt nie zostałby dokończony. Tymczasem teraz, Blok Operacyjny jest w stanie zaspokoić potrzeby krośnieńskiego szpitala przez wiele lat i autentycznie jest blokiem na miarę XXI wieku. O ile więc dotacje przyznane Szpitalowi w 2008 i 2009 roku umożliwiły rozpoczęcie budowy tego obiektu, to dotacja uzyskana w poprzednim i tym roku umożliwiły jej pomyślne zakończenie – powiedział w trakcie uroczystości dyrektor Lenik.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.