W niedzielę, 4 grudnia 2016 r. rozegrano V  Mikołajkowy Turniej Szachowy Krosno 2016.
Przed szachownicami w gościnnym Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w  Krośnie zasiadło 60 adeptów "królewskiej gry". Największą grupę stanowili słuchacze Krośnieńskiej Akademii Szachowej z krośnieńskich szkół podstawowych. Sędzią głównym zawodów był  Marian Lorenc (I klasa sędziowska), który podzielił uczestników na grupy: Open, grupa do lat 7, do lat 10 i grupę dziewczynek.

Zawody w grupie open rozegrano tempem 3 minuty + 2 sekundy  dla zawodnika na partię, systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, kojarzenie komputerowe, natomiast młodsi uczestnicy zawodów grali tempem 10 minut dla zawodnika na partię na dystansie 7 rund. Turniej rozgrywany był w sportowej i mikołajkowej atmosferze, na sali gry rozgrywane były wspaniałe partie, grane z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem, bez względu na aktualną pozycję w tabeli zajmowaną przez grających. Warto też podkreślić, że z roku na rok turniej cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a także poziom rozgrywek jest coraz wyższy. W krośnieńskich turniejach mikołajkowych wyłaniamy co roku nowych utalentowanych szachistów, którzy w przyszłości stanowią czołówkę nie tylko na Podkarpaciu, ale też na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jak zwykle w tym turnieju nie obyło się bez odwiedzin Świętego Mikołaja, który obdarował  każdego malucha prezentem. Na koniec, kiedy ucichły zegary i opadły emocje, przyszedł czas na puchary, medale, nagrody rzeczowe i okolicznościowe upominki.

Mikołajkowy turniej szachowy

W grupie Open  zwyciężył  aktualny mistrz województwa podkarpackiego Adam Składanowski przed juniorami Kacprem Guzikiem, Mateuszem Kosztyłą i Adrianem Chodorowskim (wszyscy KKSz „Urania” Krosno).  Najlepszą kobietą w turnieju Open i zarazem juniorek do lat 15 okazała się Karolina Hryceńko z Krosna.  

W kategorii dziewczynek zwyciężyła Katarzyna Uliasz z „Uranii” przed Klaudią Futymą, Aleksandrą Kruczek, Oliwią Cyntler, Amelią Błachaniec, Zuzanną Szmyd, Aleksandrą Korpanty, Zuzanną Antanas i Natalią Zając.
W grupie chłopców do lat 10  zwyciężył  Michał  Guzik (Urania) przed Marcinem  Wolakiem, Dawidem Litwińcem, Przemysławem Różańskim, Jakubem Ziuziańskim i Franciszkiem Suchem. W grupie najmłodszych triumfował  Dawid Wolak (Wiśniowa)  przed Pawłem Sowińskim, Bartoszem Rodzinką, Jakubem Zielińskim, Antonim Charzewskim, Mateuszem Pietryką, Maciejem Ziuziańskim i Aleksandrem Kłymem.

Mikołajkowy turniej szachowy

Nad sprawnym przeprowadzeniem turnieju czuwali sędziowie rundowi: Grzegorz Charzewski i Wojciech Guzik. Uśmiechy i radość na twarzach dzieci świadczyły o udanych zawodach, mamy nadzieję że impreza ta będzie kontynuowana w latach następnych. Szachy mają ten istotny walor, że dzieci dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się, uczą się i doskonalą swoje umysły.

Serdeczne podziękowania składamy fundatorom  nagród i upominków, UM Krosna, Dyrekcji Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz osobom prywatnym. Impreza odbywała się w ramach zadania zleconego przez Gminę Krosno "Warsztaty młodych talentów szachowych".