Przemysław Niepokój-Hepnar oraz Tomasz Okoniewski - członkowie Fotoklubu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zostali wyróżnieni w Monochrome Photography Awards - jednym z najważniejszych konkursów fotografii czarno-białej na świecie. W tegorocznej edycji wzięło udział 8122 uczestników z 81 krajów.
Przemysław Niepokój-Hepnar w sekcji profesjonalnej zdobył 2 Honorowe Wyróżnienia, z kolei Tomasz Okoniewski w sekcji amatorskiej również doceniony został za 2 fotografie.

- To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie, ilość nagród i wyróżnień jest mocno ograniczona, a ilość zgłoszeń i nazwiska uczestników czy członków jury robią wrażenie. Cieszy mnie, iż doceniony został materiał wcześniej nienagradzany, a który powstał podczas wspólnego pleneru fotograficznego z Tomkiem, który kolejny raz motywuje mnie i innych kolegów do działania. Zdjęcie portretowe Olka - bieszczadzkiego wypalacza węgla - zostało wykonane w technice klasycznej, przy użyciu średnioformatowego aparatu Mamiya. Ciekawostką jest to, iż swego czasu znalazłem pudełko nieużytych filmów po mojej babci, która po śmierci dziadka prowadziła zakład fotograficzny. Przeterminowane ponad 20 lat filmy okazały się idealne do obróbki - ręcznie wywołałem film w koreksie, zeskanowałem. Efekt końcowy może się podobać, nie jesteśmy w stanie uzyskać podobnej wizualnej estetyki przy użyciu fotografii cyfrowej - opowiada Przemysław Niepokój-Hepnar.

foto: Przemysław Niepokój-Hepnar

- Kolejny wielki konkurs i kolejne wyróżnienia dla członków Fotoklubu RCKP. Niezwykle miło znaleźć się w gronie tak wielu znakomitych laureatów. Wyróżnienie MONOCHROME AWARDS to z pewnością wielka sprawa. Aczkolwiek to część moich fotograficznych działań, które na bieżąco realizuję biorąc udział przede wszystkim w wielu międzynarodowych salonach fotograficznych. To znakomity sposób, by poddać międzynarodowej ocenie swe prace, sprawdzić swój warsztat i zebrać jeszcze większe fotograficzne doświadczenie. Wyróżnione fotografie powstały podczas plenerów - na wypale węgla drzewnego w Bieszczadach oraz na rekonstrukcji historycznej w Stępinie. Uchwycony w kadrze człowiek i jego emocje zawsze będzie budził zainteresowanie - co staramy się jak najlepiej przekazać szerszej publiczności. I jak dodaje Tomasz Okoniewski - Niech ten sukces i będzie mobilizacją i motywacją dla pozostałych członków fotoklubu oraz kolegów fotografów z okolicy. Warto robić coś więcej i w ten choćby sposób promować fotografię i naszą małą ojczyznę.

Monochrome Photography Awards to konkurs odbywający się w Londynie pod patronatem wiodących magazynów i portali fotograficznych. Skład jurorski tworzą światowej klasy fotografowie m.in. Allison Barnes, Andre Brito, Anna Filipova, Ben Nixon, Claire A. Warden, czy laureat World Press Photo - Polak Tomasz Lazar.

W tym roku akademickim Przemysław Niepokój-Hepnar otrzymał również prestiżowe stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne, dołączając do grona najlepszych studentów naszego kraju.