Trzy dni - od niedzieli do wtorku - wypełnione były muzyką, teatrem i tańcem w barokowym stylu.
Wszystko to związane było z piątą odsłoną Kultury Wieków Dawnych i niemieckim kompozytorem Georgiem Philippem Telemannem, posiadającym swym życiorysie epizod polski. Artysta w 1705 r. został kapelmistrzem hrabiów Promnitz i podczas pobytu w Żarach, Pszczynie oraz Krakowie miał okazję poznać polską muzykę ludową. Ta stała się inspiracją jego wielu awangardowych kompozycji instrumentalnych. W trakcie całego cyklu wielokrotnie można było usłyszeć utwory Telemanna.

Kultura Wieków Dawnych

Pierwszy wieczór upłynął pod znakiem odbywającego się w niedzielę 5 lutego 2017 r. w krośnieńskiej farze koncertu „Telemann – między sacrum a profanum”. W średniowiecznej świątyni historyczne instrumentarium zabrzmiało pięknie, muzyką przenosząc publiczność w wiek XVIII. Przeszło godzinny program wykonany przez zespół Filatura di musica minął niczym mgnienie oka. W drugim dniu wydarzenia w ramach Kultury Wieków Dawnych przeniosły się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Na miejscach dla publiczności zasiadła młodzież gimnazjalna, a na scenie zaprezentowane zostało widowisko taneczno-muzyczne „Serce nie sługa”. To nawiązujące do pantomimy dworskiej i pokazów francuskich lub włoskich grup operowo-baletowych przedstawienie zostało wykonane przez balet dworski Sotto le Stelle oraz zespół Filatura di musica.

Kultura Wieków Dawnych

Dowcipna i lekka prezentacja ukazywała nie tylko sposób w jaki bawiono się w czasach Telemanna, ale także jakie tańce były wtedy modne. Barok, to jednak nie tylko muzyka, taniec czy teatr. Widowisko poprzedzone zostało wykładem o modzie dr Marii Molendy. W trzecim dniu RCKP odwiedzili uczniowie szkół podstawowych, którzy mieli okazję zapoznać się z budową i brzmieniem klawesynu czy różnymi rodzajami fletów. Spotkanie z instrumentami przeplatane było nauką podstaw savoir-vivre. Była także okazja, by poznać kroki menueta i zatańczyć je przy akompaniamencie muzyków. Zajęcia te poprowadzili Katarzyna i Julia Borstyn (taniec) oraz Konrad Oklejewicz i Patrycja Domagalska-Kałuża (muzyka).

Kultura Wieków Dawnych

Jak łatwo zauważyć, przez kolejne trzy dni, odbyły się różnorodne wydarzenia pokazujące, że sztuka baroku była zróżnicowana i wiele pozostało elementów z tego okresu, dzięki którym ubarwić można spotkania z Kulturą Wieków Dawnych. Czy będzie to barok, czy może inna epoka okaże się podczas szóstej odsłony imprezy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.