Na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie odsłonięto obelisk upamiętniający Żołnierzy Wyklętych i ofiary komunizmu. Wcześniej złożono kwiaty pod tablicą na budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa.
W niedzielę odbyła się pierwsza część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krośnie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krośnie

W Farze odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Tuż po niej, pod tablicą "W hołdzie ofiarom terroru komunistycznego" umieszczoną na dawnym budynku Urzędu Bezpieczeństwa w Krośnie (ul. Portiusa 4) złożono wiązanki kwiatów.Na Cmentarzu Komunalnym odsłonięto obelisk upamiętniający Żołnierzy Wyklętych i ofiary komunizmu. Stanął on obok kwater wojennych, poległych we wrześniu 1939 roku. Z inicjatywą budowy pomnika w imieniu społeczności lokalnej wystąpił w 2016 roku Grzegorz Rachwał, radny Rady Miasta Krosna. Obelisk zaprojektował Kamil Słowik, który odpowiedzialny był również za jego realizację i wykonanie. Rzeźba wykonana jest z czerwonego piaskowca oraz elementu ze stali.
Na obelisku znajduje się tablica z imionami i nazwiskami ofiar których szczątków do tej pory nie odnaleziono: Władysław Baran, Tadeusz Ciupka, Kazimierz Człowiekowski, Józef Czuchra, Bolesław Gorczyca, Jan Stefanik, Mieczysław Szelc.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krośnie

W uroczystości wzięli udział rodziny ofiar, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i wielu organizacji a także mieszkańcy Krosna.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.