Ponad 70 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna wzięło udział w powiatowym konkursie Polskiej Poezji Sybirackiej. Przesłuchania odbyły się 23 marca w Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu.
Inicjatorką konkursu organizowanego już od siedmiu lat była śp. Romana Zoła, która sama przeszła przez „piekło” Sybiru. Organizatorzy z powodzeniem kontynuują Jej dzieło. Celem przedsięwzięcia jest także propagowanie wiedzy historycznej i kultywowanie pamięci o losach Sybiraków. Oficjalnego otwarcia dokonali wicestarosta Adolf Kasprzyk i dyrektor szkoły Iwona Pytel dziękując za liczne przybycie i zainteresowanie się konkursem życzyli sukcesów i zadowolenia z pobytu w jedlickim liceum.

Każdy z wykonawców przygotował jeden wybrany utwór. Jury w składzie: Jolanta Bajgier, Małgorzata Durda i Ewa Bukowiecka oceniało zrozumienie tematu, interpretację, dykcję i ogólne wrażenia artystyczne.Po wysłuchaniu wszystkich recytacji przyznano nagrody i wyróżnienia, które wręczali starosta krośnieński Jan Juszczak i dyrektor LO w Jedliczu Iwona Pytel. Podsumowując zmagania konkursowe starosta przekazał słowa uznania uczestnikom konkursu za to, że podjęli ten trudny temat jak i opiekunom i nauczycielom za przygotowanie swoich uczniów do konkursu.

konkurs w Jedliczu

Dla młodzieży oczekującej na rozstrzygnięcie konkursu przygotowano wiele atrakcji. Uczniowie mogli skorzystać ze strzelnicy, która znajduje się w szkole, z sali relaksacyjnej oraz obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN w Rzeszowie poświęconą powstaniu Aparatu Bezpieczeństwa na Podkarpaciu.Wybrani laureaci zaprezentują utwory poezji sybirackiej podczas obchodów rocznicowych Zbrodni Katyńskiej, Tragedii Smoleńskiej, które odbędą się 12 kwietnia przy Pomniku Katyńskim przed Starostwem Powiatowym w Krośnie.

Wyniki konkursu - gimnazja
I miejsce – Aleksandra Delimata, Targowiska
II miejsce– Natalia Szelc, Krościenko Wyżne
II miejsce- Adrian Klamut, Wróblik Szlachecki
III miejsce– Aleksandra Danek, Odrzykoń
III miejsce – Wiktoria Nowak, Gimnazjum Nr 1 Krosno
Wyróżnienia: Karolina Mazur (Miejsce Piastowe), Katarzyna Prajsnar (Korczyna), Dawid Jakieła (Królik Polski), Gabriela Złotko (Krosno), Wiktoria Mazurek (Jasionka), Sandra Ziomek (Jedlicze)

Wyniki konkursu - szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce – Dominika Góra (III LO Krosno)
II miejsce – Maria Marszałek (Technikum Nr 6 Krosno)
II miejsce – Aleksandra Zwiercan (LO Jedlicze)
III miejsce - Mateusz Buda (Technikum Nr 6 Krosno)
III miejsce – Anita Sobiecka (ZS Iwonicz)
Wyróżnienia: Alina Duszczyńska (ZS Iwonicz), Joanna Cysarz (ZS przy OSiW OHP Iwonicz), Beata Turczyńska (ZSP Nr 2 Krosno), Sabina Turczyn (ZSGH Iwonicz Zdrój)

Zobacz również:


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.