W Iwoniczu-Zdroju rozstrzygnięto II edycję konkursu "Warto być Polakiem" poświęcony pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
W niedzielę, 2 kwietnia 2017 roku o godz. 15.00 w kościele parafialnym w Iwoniczu-Zdroju odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny oraz wszystkich Ofiar Tragedii Smoleńskiej za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II w XII rocznicę Jego odejścia do Domu Ojca. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy udali się do sali widowiskowo-teatralnej przy Placu Dietla, gdzie rozpoczęła się II część uroczystości patriotycznych z udziałem uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju oraz koncert fortepianowy w wykonaniu laureatki międzynarodowych konkursów pianistycznych Anieli Madery.

W obchodach udział wzięły władze szczebla państwowego, wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Wśród gości obecny był przedstawiciel Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej Poseł na Sejm Pan Piotr Babinetz, Starosta Krośnieński Pan Jan Juszczak, Radni Powiatu Krośnieńskiego, Przewodniczący Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju oraz wielu innych biorących udział w uroczystości gości.
Na obchody VII rocznicy Tragedii Smoleńskiej przybyli także dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie wraz z rodzicami, którzy wzięli również aktywny udział w II edycji Konkursu „Warto być Polakiem” oraz mieszkańcy i goście Iwonicza-Zdroju.

Iwonicz-Zdrój

Prowadzący spotkanie zaprosili na scenę uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju, którzy poprosili o powstanie i wspólne odśpiewanie wszystkich czterech zwrotek Polskiego Hymnu Narodowego. Po tym najbardziej uroczystym momencie rozpoczęła się część artystyczna spotkania. Uczniowie zaprezentowali najwyższy poziom poprzez niezwykle rozbudowany i bardzo ambitny program. Wzruszające deklamacje poezji patriotycznej, poruszające wykonania utworów muzycznych, wykonanie Poloneza – reprezentacyjnego polskiego tańca narodowego w przepięknych strojach szlacheckich przez Zespół Tańca Ludowego „Pogórzanie” w Głowience.

Iwonicz-Zdrój

Odczytano nazwiska 96 ofiar, najwyższych przedstawicieli Państwa Polskiego, którzy zginęli siedem lat temu w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego. W tę że wigilię, pięć lat wcześniej, spokojnie do domu Ojca odszedł Jan Paweł II. Sobota przed ogłoszoną przez niego Niedzielą Miłosierdzia Bożego po raz drugi stała się dniem, w którym Polska straciła kogoś bardzo ważnego.

Iwonicz-Zdrój

Niespodzianką tego wieczoru był dla uczestników uroczystości występ Anieli Madery – uczennicy VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie w klasie fortepianu mgr Iwony Madery. Warsztat pianistyczny Aniela doskonali uczestnicząc w wielu kursach i lekcjach mistrzowskich m.in. w Dusznikach Zdroju u Philippe Giusiano, w Krakowie u prof. Pikula, Gdańsku i Sanoku. W sierpniu, dzięki otrzymanemu stypendium, brała udział w kursie mistrzowskim w Izraelu.

Iwonicz-Zdrój

Po tym wystąpieniu przystąpiono do ostatniego elementu programu, wyczekiwanego zwłaszcza przez dzieci czyli rozstrzygnięcia i przyznania nagród w II edycji Konkursu „Warto być Polakiem” poświęconego pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W imieniu Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza Konkurs Patronatem Honorowym objął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. Wojciech Fałkowski. Prowadzący zwrócili uwagę, że tegoroczna edycja uzyskała rekordowe wsparcie od szeregu instytucji państwowych.

Wyniki:
Plakat Szkoła Podstawowa
Miejsce I: Zuzanna Starowiejska (Lubatowa), Michalina Trygar (Iwonicz)
Miejsce II: Jagoda Michalak (Lubatowa) Maja Akslar (Iwonicz-Zdrój)
Miejsce III: Emilia Kandefer (Iwonicz)

Plakat Gimnazjum
Miejsce I: Monika Zygmunt (Lubatowa)
Miejsce II: Izabela Zając, Julita Łoś (Lubatowa)
Miejsce III: Faustyna Zając, Aleksandra Folcik (Lubatowa)

Plakat Szkoła Średnia
Miejsce I: Ewelina Podsobińska (ZS Iwonicz)
Miejsce II: Natalia Dytko (ZSGH)
Miejsce III: Sandra Kalita (ZS Iwonicz)

Wypracowanie Szkoła Podstawowa
Miejsce I: Piotr Kandefer (Lubatowa)
Miejsce II: Natalia Długosz (Lubatowa)
Miejsce III: Milena Kuczała (Iwonicz-Zdrój)

Wypracowanie Gimnazjum
Miejsce I: Wiktoria Nycz (Iwonicz)
Miejsce II: Weronika Turek (Lubatowa)
Miejsce III: Gabriela Korzeń (Lubatowa)

Wypracowanie Szkoła Średnia
Miejsce I: Angelika Klepacz (Iwonicz)
Miejsce II: Joanna Ścibor (Iwonicz)

Poezja Szkoła Podstawowa
Miejsce I: Rafał Kandefer (Iwonicz)
Miejsce II: Julia Głód (Lubatowa)
Miejsce III: Natalia Zima (Lubatowa)

Poezja Szkoła Średnia
Miejsce I: Szymon Janas (Iwonicz-Zdrój)
Miejsce II: Alina Duszczyńska (Iwonicz)

Prezentacja multimedialna
Miejsce I: Jakub Kasperkowicz (Klimkówka)
Miejsce II: Krystian Kuźniak (Iwonicz)
Miejsce III: Jakub Wilusz (Iwonicz-Zdrój)

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

CAPTCHACODE_FORM_TEXT