Powiatowe obchody 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7 rocznicy Tragedii Smoleńskiej zgromadziły 12 kwietnia br. pod pomnikiem Ofiar Katynia parlamentarzystów, władze powiatu krośnieńskiego, miasta Krosna, radnych, wójtów, burmistrzów, księży, służby mundurowe, przedstawicieli Związku Sybiraków, AK, kombatantów, dyrektorów szkół i innych jednostek, młodzież oraz mieszkańców.
Samorząd Powiatu od wielu lat organizuje uroczystości rocznicowe, by oddać hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń.

Uroczystości w Krośnie

Wprowadzeniem do obchodów był referat okolicznościowy, który wygłosił poseł na Sejm RP Piotr Babinetz.

Piotr Babinetz

Następnie odbył się akt powtórnego poświęcenia urny z ziemią katyńską i ziemią smoleńską. Ponieważ poświęcona w 2014 roku urna przywieziona specjalnie z pielgrzymki dla Powiatu Krośnieńskiego została skradziona. Urnę, wykonaną przez artystę Andrzeja Samborowskiego – Zajdla, poświęcili ks. archiprezbiter Jan Bielec, ks. kustosz Edward Sznaj i ks. prałat Kazimierz Kaczor.

Obchody 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Krośnie

Następnie w ciszy i zadumie wysłuchano listy 96 ofiar Katastrofy Smoleńskiej, którą odczytał Grzegorz Czcibor członek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół z Rymanowa oraz Katyńskiego Apelu Pamięci, odczytanego przez por. Piotra Gawłowskiego.

Obchody 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Krośnie

Dla upamiętnienia tych ważnych dla narodu polskiego rocznic kompania honorowa V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oddała salwę honorową.

Obchody 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Krośnie

Tradycyjnie delegacje zaproszonych gości złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze w hołdzie pomordowanym i tragicznie zmarłym.

Obchody 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Krośnie

Do organizatorów i uczestników uroczystości list z życzeniami przesłała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, kierując słowa podziękowania dla wszystkich obecnych, za danie świadectwa pamięci o polskich bohaterach. W imieniu senator RP Alicji Zając głos zabrał Jerzy Sołtys.

Obchody 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Krośnie

Uroczystości zakończyło wystąpienie starosty Jana Juszczaka, który powiedział - Polska zawsze była wierna zasadniczym wartościom. Zawsze opierała się , mimo przeciwieństw, na trwałym fundamencie. Chcę powiedzieć, zachowując skalę i proporcje, że samorząd powiatu krośnieńskiego, jest wierny swoim zasadom i wartościom nie tylko zadaniom przypisanym z ustawy, ale tym porywom wypływającym z serca i z ducha oraz umiłowania naszej ojczyzny i historii. W roku 2010 upamiętniając zbrodnię katyńską, zbieg okoliczności złączył w tamtym momencie tragedię smoleńską. I te upamiętniające tragiczne wydarzenia symbole zachowane w kamieniu, dwie tablice, urna i dąb, są świadkami przenoszącymi pamięć. Jednak to wszystko byłoby za mało, gdyby nie Państwa obecność tutaj od siedmiu lat. Bo te kamienie, te pozostałości tamtych historycznych wydarzeń będą tylko wówczas wołać kiedy nas zabraknie. Dziękując za obecność wszystkim przybyłym na uroczystość starosta podkreślił – Wierzę, że dzięki Wam, ale również przekazowi który będziecie czynić w swoich środowiskach pamięć o tamtych wydarzeniach nie przeminie. Pamięć i prawda. Pamięcią i prawdą buduje się przyszłość. A co z prawdą? Prawda jest jedna i sama się obroni. To od nas zależy czy pamięć i prawda zostanie przeniesiona na następne pokolenia. Bo my jako samorząd powiatu, będziemy pamiętać. Ku pamięci, ale i budowaniu ducha i budowaniu Rzeczpospolitej.

Obchody 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Krośnie

Oprawę artystyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Iskrzyni, recytacje laureatów Powiatowego Konkursu Poezji Sybirackiej oraz poczty sztandarowe. Po raz kolejny w obchodach uczestniczyła młodzież z Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z Rymanowa, klasa mundurowa z Zespołu Szkół w Iwoniczu oraz uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z Jedlicza i Zespołu Szkół w Jedliczu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

CAPTCHACODE_FORM_TEXT