Bezprecedensowe uchwały Rady Miejskiej w Dukli. Radni na XXXII sesji, która odbyła się wczoraj, obniżyli wynagrodzenie burmistrza Dukli o 20%. Wcześniej obniżyli diety sołtysów oraz radnych o 10%. Uchwały wywołały sporo emocji, zapraszamy do obejrzenia relacji.
Obniżenie wynagrodzenia burmistrza Dukli uzasadnione jest trudną sytuacją budżetową Gminy Dukla, koniecznością wprowadzenia oszczędności i zmniejszania wydatków [...] po odłączeniu Gminy Jaśliska zmniejszyła się liczba osób zamieszkujących Gminę Dukla oraz jej obszar terytorialny w związku z tym zmianie uległ zakres obowiązków burmistrza [...] burmistrz Dukli nie wykazuje dostatecznej współpracy z Radą Miejską i wbrew woli społeczeństwa i większości radnych uporczywie dąży do przekazania podmiotom zewnętrznym prowadzenia szkół podstawowych w Głojscach, Iwli i Wietrznie - mówił Jan Dembiczak, przedstawiciel wnioskodawców projektu uchwały.

Z uzasadnieniem do projektu uchwały nie zgodził się burmistrz Marek Górak. Odnoszę wrażenie że radni nasi, a przynajmniej Ci którzy podpisali się pod projektami tych uchwał, oderwali się od rzeczywistości. W moim przypadku nie widzą różnicy między 10% diety a 20% wynagrodzenia. Działanie to w mojej ocenie jest represyjne i dyskryminujące mnie jako burmistrza i jest to kara za to, że po raz kolejny wygrałem wybory samorządowe. Uzasadnienie uchwały rozmija się całkowicie z rzeczywistością, bo trudna sytuacja budżetu gminu jest zawsze wtedy, kiedy chcemy wydać więcej niż mamy, a takie działania obserwuję za każdym razem kiedy tworzony jest budżet na kolejny rok i wszyscy doskonale o tym wiedzą. - mówił burmistrz. Następnie odniósł się do uzasadnienia do uchwały. [...] to wynagrodzenie które dzisiaj, dziesięciu radnych proponuje w tej uchwale jest niższe niż miałem 1 stycznia 2003 roku [...] bardzo dziękuję za obecność tutaj pracowników Urzędu, którzy przyszli mnie wesprzeć w tej kwestii bo nie są to dla mnie sprawy łatwe. - zaznaczył burmistrz. Jest takie powiedzenie że pieniądze szczęścia nie dają. A ja jestem tym szczęśliwym człowiekiem, który potrafi gospodarzyć, i tymi pieniędzmi budżetowymi i tymi które są w budżecie domowym. Największą wartością jaką osiągnąłem pracując na stanowisku burmistrza, to satysfakcja z tego ze ludzie mnie trzy razy wybrali, że potrafię codziennie być do dyspozycji mieszkańców i patrzeć im prosto w oczy, że staram się najlepiej jak mogę rozwiązywać ich problemy wszędzie i zawsze, bo tak pojmuję swoją pracę. Cieszy mnie, że tej satysfakcji którą mam nie może zmienić żadna uchwala, nawet taka którą mogą zawnioskować radni i którą mogą podjąć. I to jest wartość najważniejsza. - zakończył burmistrz.

W dalszej części dyskusji zabrali głos sołtysi, radni, pracownicy Urzędu Miejskiego, oraz ponownie burmistrz i zastępca.

Ostatecznie uchwała została przyjęta przy 4 głosach przeciw (Teresa Belcik, Bogusław Karkoszka, Jan Marszał, Władysław Boczar) i jednym wstrzymującym się (Andrzej Dziedzic). Uchwała ustaliła wynagrodzenie burmistrza na poziomie 8716 zł brutto tj. 20% mniej (dotychczas 10896,25 zł).

Wcześniej radni przyjęli dwie uchwały w sprawie obniżenia diet radnych o 10%:
Przewodniczący Rady Miejskiej - 1192,36 zł (poprzednio 1324,84 zł)
Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej - 870,42 zł (poprzednio 967,13 zł)
Przewodniczący Komisja Rady Miejskiej - 751,18 zł (poprzednio 834,65 zł)
Z-ca Przewodniczącego Komisja Rady Miejskiej, radny - 620,03 zł (poprzednio 688,92 zł)
oraz sołtysów o 10%:
Sołtys, Przewodniczący Zarządu Osiedla Dukla - 560,45 zł (poprzednio 622,67 zł)

Łączne oszczędności jakie wprowadziły trzy podjęte uchwały to 4761,03 zł miesięcznie, 57132,36 zł w skali roku.
Udostępnij ten artykuł znajomym: