W Jedliczu odbyło się spotkanie poświęcone Ludwikowi Stawskiemu.
  
21 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu odbyło się spotkanie poświęcone wyjątkowej osobie, jaką niewątpliwie był Ludwik Stawski - Wachmistrz II Brygady Wojska Polskiego.

Ludwik Stawski

Życiorys i dokonania Wachmistrza Stawskiego przedstawił pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej dr Ryszard Ziobroń. Prelekcja wzbogacona została licznymi fotografiami i dokumentami ze zbiorów córki Ludwika Stawskiego – Izabeli Urbanek.
Podczas spotkania Pani Izabela ze wzruszeniem opowiadała o swoim Ojcu, jego życiu i licznych pamiątkach, które po nim zgromadziła. W jej zbiorach znalazły się min. zegarek po Ojcu, aparat fotograficzny z 1905 roku wiedeńskiej firmy Lechner, odznaczenia i dokumenty wojskowe, liczne zdjęcia, pocztówki, które można było tego dnia obejrzeć na przygotowanej z tej okazji wystawie.

Ludwik Stawski

O oprawę artystyczną spotkania zadbali uczniowie Zespołu Szkół w Potoku, którzy na tę okoliczność przygotowali montaż słowno - muzyczny i taneczny. Licznie zgromadzona publiczność ze skupieniem i wzruszeniem wysłuchała pieśni legionowych i wierszy patriotycznych.

Ludwik Stawski

Spotkanie dla wszystkich było niezapomnianą lekcją historii, przybliżającą życie niezwykłej postaci, uczestnika walk o wolność naszej Ojczyzny - Ludwika Stawskiego.