Polacy, Słowacy, fotografia i współczesne techniki taneczne, tym w skrócie charakteryzuje się rozpoczęty warsztatami projekt „Aleja tańca”. Założeniem projektu jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu na bazie bogactwa kulturowego pogranicza polsko - słowackiego.
  
Pierwsze z nich jako wydarzenie „Weekend dla tańca w Krośnie” odbyło się w dniach 21-23 kwietnia. Przez kilka ostatnich dni młodzież z Krosna i okolic, a także Jasła, Jedlicza, Sanoka, Svidníka i Prešova intensywnie pracowała pod okiem instruktorów. Zajęcia były podzielone na dwie zasadnicze grupy: fotografików i tancerzy.

Weekend dla Tańca

Nie bez przyczyny wystąpił taki podział, gdyż taniec to uniwersalny, pozawerbalny język ciała, a fotografia w kadrze zatrzymuje wszystko co ruchem zostanie opowiedziane. W trakcie zajęć i poza nimi młodzi tancerze kształtowali umiejętności w takich technikach jak jazz, hip-hop, taniec współczesny, czy popularna ostatnio zumba, zaś fotograficy uczyli się jak uchwycić chwile, momenty czy klimat wydarzenia.

Weekend dla Tańca

W przerwach pomiędzy warsztatami nie brakowało rozmów o tańcu, nawiązywania nowych znajomości i pierwszych prób stworzenia polsko-słowackiej grupy tanecznej.

Weekend dla Tańca

Wieczorami młodzież spotykała się, by obejrzeć widowiska taneczne w wykonaniu Zespołu Tańca Współczesnego „Strecz” i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Wydział Tańca w Bytomiu. Oczywiście jeden z wieczorów podsumowany został wspólną zabawą taneczną połączonych polsko - słowackich grup.

Weekend dla Tańca

Po trzech dniach treningów, dążenia do doskonałości uczestnicy warsztatów z uśmiechem planowali następne spotkania. Tych nie zabraknie z pewnością tancerzom, którzy niebawem spotkają się w Krośnie i będą przygotowywali wspólne polsko-słowackie widowisko taneczne, którego premiera zaplanowana została na luty 2018 r.