19 maja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 "Naftówce" w Krośnie, odbyły się Wojewódzkie Eliminacje do XL edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".
W turnieju wzięło udział 64 uczestników reprezentujących 22 powiaty (ziemskie i grodzkie) z województwa podkarpackiego.

W pierwszym etapie Turnieju przeprowadzono sprawdzian pisemny. Uczestnicy musieli w ciągu 30 minut rozwiązać test składający się z 30 pytań. W przerwie, kiedy komisja oceniała prace pisemne, młodzież wraz z opiekunami udała się na pokaz działań ratowniczych na wysokości, który został zrealizowany przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie. W trakcie pokazu przedstawiono również kampanię społeczną "Kręci mnie bezpieczeństwo", realizowaną przez jednostki podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po strażakach do pokazu przystąpiła młodzież z klas mundurowych miejscowej szkoły, która przedstawiła zebranym zasady udzielania pierwszej pomocy oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy. Występ młodzieży komentował Zbigniew Moskal, nauczyciel i opiekun tych grup.

Z etapu pisemnego wyłoniono po 5 finalistów z 3 grup wiekowych. Odpowiadali oni na wylosowany zestaw 3 pytań, przed wszystkimi uczestnikami. Prawidłowość odpowiedzi w etapie pisemnym i ustnym, na bieżąco oceniała komisja złożona ze strażaków z Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie w składzie: bryg. Piotr Wdowik, mł. bryg. Andrzej Gorczyca, mł. bryg. Wojciech Polak.Wyniki eliminacji wojewódzkich:

I grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych
1. Konrad Kozdrański – pow. rzeszowski,
2. Kacper Kopeć – pow. tarnobrzeski,
3. Julia Michałkiewicz – pow. przemyski,
4. Mateusz Pałacha – m. Tarnobrzeg,
5. Filip Szczepański – pow. jarosławski.

II grupa wiekowa – uczniowie gimnazjum
1. Kamil Krauz – pow. brzozowski,
2. Kamila Ziara – pow. stalowowolski,
3. Cezary Sagan – pow. niżański,
4. Wiktor Walski – m. Tarnobrzeg,
5. Rafał Wójcik – pow. krośnieński.

III grupa wiekowa – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
1. Marcin Zięba - pow. stalowowolski,
2. Rafał Kleszcz – pow. dębicki,
3. Patryk Wróblewski – pow. krośnieński,
4. Konrad Filipak – pow. jasielski,
5. Karolina Strzelczyk – pow. mielecki.

Najmłodszym uczestnikiem Turnieju był Kacper Nowak z pow. brzozowskiego, który również otrzymał okolicznościowy upominek.    
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i okolicznościowe upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Krosna i Wytwórnię Umundurowania Strażackiego z Brzezin. Natomiast zwycięzcy Turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie, Starostę Powiatu Krośnieńskiego i Prezydenta Miasta Krosna.

Organizatorem Turnieju był Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Biuro Terenowe w Krośnie.

Finaliści wojewódzkiego finału, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsca w poszczególnych kategoriach, będą reprezentować województwo podkarpackie w finale krajowym, który odbędzie się 2-4 czerwca 2017 r. w Wieliczce.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

CAPTCHACODE_FORM_TEXT