Jak co roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek, któremu w 2017 roku przyświecało hasło "Biblioteka oczywiście !".
Nauczyciele bibliotekarze przygotowali dla czytelników i uczestników Tygodnia Bibliotek szereg atrakcji, imprez i zajęć czytelniczych, wszystko po to by pokazać, że biblioteka to instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy , to także przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze.

Tydzień Bibliotek 2017

Inauguracyjnym wydarzeniem Tygodnia Bibliotek 2017 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie było spotkanie z cyklu Biblioteczna Akademia Zdrowia. Do tegorocznej edycji jako partner dołączyła firma Power Dance Studio. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Apetyt na zdrowie !"Uczniowie uczestniczyli w zajęciach literackich, gdzie słuchali opowiadania Magdaleny Kujawskiej „Witaminowe przygody” , bawili się w rozpoznawanie i nazywanie warzyw, i owoców, oceniali poprawność bądź fałszywość zdań czytanych przez bibliotekarza, ćwiczyli zdolność koncentracji w zabawie „Kosz pełen zdrowia”, a na zajęciach plastycznych gotowały zupę jarzynową. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w zajęciach rozwijających aktywność fizyczną ZUMBA Kids, w których połączono muzykę, ruch, naukę tańca z nauką koordynacji, równowagi, kształtowaniem i rozwijaniem kreatywności i pamięci.

Tydzień Bibliotek 2017

W kolejnym dniu zaprosiliśmy nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych na konferencję „Biblioteka szkolna oczywiście!” . Temat konferencji nawiązywał do przewodniego hasła Tygodnia Bibliotek.
W pierwszej części konferencji uczestnicy poznali nowe podejście do procesu uczenia się i nauczania przy zastosowaniu technik mnemotechnicznych, następnie uczestnikom zostały zaprezentowane otwarte zasoby edukacyjne w pracy nauczyciela. W dalszej części konferencji uczestnicy zostali wprowadzeni w świat osób niewidomych i poznali „Czarną książkę kolorów” Meneny Cottin.

Tydzień Bibliotek 2017

Na zakończenie zostały zaprezentowane nowości wydawnicze dla nauczycieli bibliotekarzy. Tematyka konferencji objęła wiele zagadnień i wzbudziła duże zainteresowanie biorących w niej udział nauczycieli, wywołując burzę mózgów. Jej uczestniczki wróciły z niej z przekonaniem o tym, że wiele sugestii, pomysłów i dobrych praktyk będą mogły w przyszłości wykorzystać w pracy z uczniami.

Tydzień Bibliotek 2017

Imprezy czytelnicze i edukacyjne Tygodnia Bibliotek zgromadziły wielu miłośników książki i biblioteki w PBW w Krośnie i jej filiach. Bardzo dziękujemy wszystkim i mamy nadzieję , że jeszcze nieraz naszym czytelnikom dostarczymy wielu wrażeń i będziemy w stanie ich przekonać, że biblioteka jest miejscem, w którym można nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę, nauczyć się jak zdrowo żyć, zdobyć wszelkie potrzebne informacje oraz rozwijać swoje umiejętności językowe i literackie.