W ramach nagrody za udział w Konkursie Ekologicznym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów odbyła się wycieczka do Centrum Promocji Leśnictwa i zagrody żubrów.
Jak co roku gmina Dukla przeprowadziła wspólnie ze szkołami Konkurs Ekologiczny, podzielony dla szkół podstawowych i gimnazjów. Dla uczestników, w ramach nagrody za udział, przygotowano wycieczkę do Mucznego, do Centrum Promocji Leśnictwa i zagrody żubrów.
Na miejscu oczekiwała na uczestników konkursu pani edukator z Nadleśnictwa Stuposiany. Była przewodniczką i pięknie opowiadała o walorach tamtych terenów. Pierwszym przystankiem było zwiedzanie plenerowego muzeum wypału węgla drzewnego, gdzie przy "retorcie" przybliżyła historię i technikę pracy przy wypale.
Kolejny etap wycieczki to pokazowa zagroda żubrów, gdzie z bliska można było podziwiać te wspaniałe zwierzęta. Pani edukator opowiadała jak trafiły one w Bieszczady, jak przebiegała ich hodowla i jak wypuszczano je na wolność. Przy okazji można było obejrzeć jak wygląda karmienie tych zwierząt i jak stado zachowuje się podczas jedzenia (pierwszy jadł najmocniejszy byk).

Konkurs Dukla

Z tego miejsca uczniowie udali się pod Centrum Promocji Leśnictwa, gdzie w nowo wybudowanym obiekcie zwiedzali ekspozycję zwierząt i roślin występujących w Bieszczadach. Podzielono ją na cztery części - cztery pory roku. W pierwszej oglądali m.in. wilki, w drugiej sarny (koziołka i kozę), w trzeciej żubry a w ostatniej dziki, jelenie (byki i łanie) i niedźwiedzie. Najciekawszą roślinką była rosiczka.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie drewnianego kościółka pod wezwaniem Św. Huberta, wybudowanego przez leśników i myśliwych w centrum Mucznego. Podziwialiśmy w nim m.in. piękny trzymetrowy żyrandol wykonany ze zrzutów jelenich. Kościółek ten wybudowano bez użycia gwoździ, belki układano jedna na drugą na tzw. zakładkę.
Kolejnym a zarazem ostatnim przystankiem wycieczki było ognisko, przygotowane przy zadaszonej wiacie, gdzie można było usiąść i zjeść kiełbaskę oraz gorącą zupę.
Obok wiaty podziwiali ogromną jodłę – drzewo objęte ochroną jako pomnik przyrody. Wycieczka sprawiła wiele radości uczestnikom oraz przyczyniła się do pogłębienia wiedzy na temat przyrody bieszczadzkich terenów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

CAPTCHACODE_FORM_TEXT