Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krosna wręczono medal "Za zasługi dla Krosna" i nagrody Prezydenta Miasta Krosna.
Jednym z głównych punktów obchodów Dni Krosna jest uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczane są medale "Za zasługi dla Krosna" i nagrody Prezydenta Miasta Krosna.

Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna "Za zasługi dla Krosna" honorowane są osoby lub organizacje, które w szczególny sposób zasłużyły się miastu lub dzięki którym miasto zostało zauważone w kraju i poza granicami.

W tym roku Prezydent Miasta Krosna przyznał medal "Za zasługi dla Krosna" Miejskiej Górniczej Orkiestrze Dętej w Krośnie, wnioskodawcą nagrody było Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. Miejska Górnicza Orkiestra Dęta została uhonorowana, jak czytamy w uzasadnieniu za szczególne zaangażowanie w działania artystyczne na rzecz miasta, stałą obecność w życiu kulturalnym oraz promocję Krosna w kraju i za granicą. Orkiestra powstała w 1946 r. przy Zakładach Urządzeń Naftowych "Naftomet". Od 2006 r. funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Nagrodę odebrał kapelmistrz orkiestry Wiesław Wojnar.

Zasłużeni dla Krosna. Prezydent wręczył medal i nagrody [WIDEO]

Prezydent wręczył także po raz piętnasty nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie miasta Krosna. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach: za wybitne osiągnięcia i całokształt działalności.

Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie miasta Krosna za 2016 r. otrzymali:

Za wybitne osiągnięcia:

Tomasz Okoniewski
Tomasz Okoniewski
Artysta fotografik, członek Fotoklubu RCKP w Krośnie, członek honorowy Fotoferia Club oraz jeden z organizatorów internetowej grupy FotoKrosno. Jest organizatorem plenerów fotograficznych i promotorem aktywnego i twórczego działania środowisk szkolnych na rzecz "małej ojczyzny". Prace Pana Tomasza publikowane są w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz wydawnictwach albumowych i okazjonalnych. W 2016 r. otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Honorową odznakę - zasłużony dla Kultury Polskiej". Jego prace zdobywają wyróżnienia i nagrody w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach fotograficznych. W 2016 r. był laureatem ok. 100 nagród i wyróżnień zdobytych na salonach fotografii na całym świecie. Dużym osiągnięciem w 2016 r. było uzyskanie tytułu Artysty FIAP Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.

Kacper Żaromski
Kacper Żaromski
Uczeń klasy V Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Krośnie - klas fortepianu u Pani mgr. Doroty Skibickiej. Jest utalentowany, inteligentny, pracowity i odpowiedzialny, wiąże swą przyszłość z grą na fortepianie. Osiąga wspaniałe rezultaty w konkursach. W 2016 r. był uczestnikiem kilku konkursów, w których otrzymał nagrody i wyróżnienia, min.: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Belgradzie, II Miejsce na VII International Chopin Piano Competition w Budapeszcie; I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Moskwie "Musica Classica". Jest również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WIDEO

Za całokształt działalności:

Jan Lusznia
Jan Lusznia
Poeta, autor tekstów piosenek, krośnianin. Jest absolwentem krośnieńskiego "Kopernika". Ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (filologia polska). Z zawodu nauczyciel, obecnie na emeryturze. Czynny uczestnik życia kulturalnego i społecznego Krosna od ponad 50 lat: W latach 60. współpracował ze znanymi zespołami muzycznymi: "Rybałci" Antoniego Kopffa, "Grupa E" Krzysztofa Kasprzyka, "Gest" Jerzego Jajugi, "Vitro-band" Adama MUnzbergera (jako autor tekstów piosenek). Jest autorem tomiku "Kameno, przebacz", "Miłośnicy pięknego słowa". Jego wiersze drukowane były w almanachach wydawanych przez Krośnieński Dom Kultury w Krośnie (obecnie Regionalne Centrum Kultur Pogranicza), a także w "Croscenie", wcześniej w "Nowinach", "Nowej Wsi", "Podkarpaciu". Piosenki z jego tekstami nagrane były przez zespół "Rybałci" w Polskim Radio Rzeszów. Ukazały się też na płycie zespołu "Partita" i harcerskiego zespołu "Wołosatki", a piosenka "Ballada o bieszczadzkim świątku" (z muzyką A. Kopffa) miała swoje wykonanie w telewizji. Jan Lusznia należał do Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy "Pogórze" w Krośnie, obecnie jest członkiem Klubu Literackiego działającego przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

Nagrody i wyróżnienia za wysokie wyniki osiągane w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym przyznawane są zawodnikom, trenerom lub osobom działającym na rzecz sportu na terenie miasta Krosna.

Za wysokie osiągnięcia sportowe uzyskane w 2016 r. nagrody otrzymali:

Henryk Krupa (Aeroklub Podkarpacki Szkoła Lotnicza w Krośnie) Za osiągnięcie wysokich wyników sportowych przez wychowankę Roksanę Gądek.
Henryk Krupa

Roksana Gądek (Aeroklub Podkarpacki Szkoła Lotnicza w Krośnie) Za zdobycie I miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Modeli Swobodnie Latających F1A, Tytułu Drużynowego Mistrza Świata oraz powołanie do Kadry Narodowej na 2017 r.
Roksana Gądek

Ponadto, na ręce Prezydenta Miasta Krosna, Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka przekazał dyplom dla Pani Roksany Gądek za zdobycie pierwszego miejsca w drużynowej konkurencji F1A —swobodnie latających modeli szybowców na Mistrzostwach Świata Modeli Swobodnie Latających dla Juniorów w Macedonii.

Wacław Katan (Krośnieński Klub Biegacza MOSiR Krosno) Za osiągnięcie wysokich wyników sportowych przez wychowanka Marcina Michalca.
Wacław Katan

Marcin Michalec (Krośnieński Klub Biegacza MOSiR Krosno) Za zdobycie tytułu Mistrza Polski w Maratonie Nordic Walking w Osielsku oraz ustanowienie nowego rekordu Świata i Polski.
Marcin Michalec

Krzysztof Jakubowicz (Klub Sportowy BUDO) Za osiągnięcie wysokich wyników sportowych przez wychowanków: Dominikę Kieraś, Michała Półchłopka, Filipa Szellera, Maksymiliana Gibadło i Kamila Hassana.
Krzysztof Jakubowicz

Dominika Kieraś (Klub Sportowy BUDO) Za zdobycie III miejsca w XVIII Mistrzostwach Polski Karate Kyokushin Juniorów Młodszych - kata, I miejsca kata kadetek i I miejsca kumite kadetek w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy Karate Shinkyokushinkai.
Dominika Kieraś

Michał Półchłopek (Klub Sportowy BUDO) Za zdobycie II miejsca w XVII Mistrzostwach Polski Młodzieżowców - kumite lekki kontakt.
Michał Półchłopek

Marcin Maculski (Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno) Za zdobycie przez drużynę Beniaminek Girls srebrnego medalu w Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krosna, która odbyła się 4 czerwca 2016 r. zawodniczki z drużyny Beniaminek Girls otrzymały nagrody rzeczowe.
Marcin Maculski

Marian Lorenc (Krośnieński Klub Szachowy "Urania") Za zasługi na rzecz upowszechniania sportu oraz wysokie wyniki uzyskiwane we współzawodnictwie sportowym przez podopiecznych Krośnieńskiego Klubu Szachowego "Urania".
Marian Lorenc

Anna Winter i Mateusz Jaszczuk (Krośnieński Klub Szachowy "Urania") Za wysokie wyniki osiągane w międzynarodowych i ogólnopolskich turniejach szachowych w 2016 r.
Anna Winter i Mateusz Jaszczuk

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.