W Krośnie został rozegrany Międzynarodowy Festiwal Sportów Umysłowych.
W sobotę 3 czerwca na Sali Gimnastycznej MZS Nr 4 w Krośnie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sportów Umysłowych Krosno 2017. Spotkało się około 150 miłośników sportów umysłowych, w trzech dyscyplinach: brydż, warcaby i szachy.

Międzynarodowy Festiwal Sportów Umysłowych Krosno

Sympatycy Sportów Umysłowych w Krośnie zorganizowali po raz kolejny jeden z największych tego typu Festiwali w Polsce, w program  którego weszły:  Finał VI Amatorskiej Podkarpackiej Ligi Szachowej o Puchar Prezydenta Miasta Krosna z udziałem  drużyn wyłonionych z eliminacji VI APLS , Finał Szkolnej Szachowej Ligi Mistrzów Krosno 2017, Turniej warcabowy IV KROSNO OPEN  o zasięgu ogólnopolskim w grupach Open i Juniorzy, IV Turniej Brydża Sportowego o Puchar Prezydenta Miasta Krosna z udziałem amatorów.

Międzynarodowy Festiwal Sportów Umysłowych Krosno

W tej edycji Festiwalu skupiono się głównie na obniżeniu wieku uczestników co udało się organizatorom w 100 procentach. W szkołach i klubach zorganizowano eliminacje do VI APLS, w sumie udział wzięło około 150 młodych adeptów „królewskiej gry”, w zespole występował cały skład pokoleniowy od seniora do juniora do lat 14 i juniorki do lat 18, co dla niektórych jest niezmiernie trudnym zadaniem, ale świadczy o pracy szkoleniowej w klubach i szkołach.

Międzynarodowy Festiwal Sportów Umysłowych Krosno

Finał Drużyn Amatorskich o Puchar Prezydenta Miasta Krosna prowadził sędzia klasy pierwszej Marian Lorenc. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund po 15 minut dla zawodnika.Rywalizacja o pierwsze miejsce przebiegała głównie pomiędzy drużynami Urania MOSiR Krosno, GKSz Kornuty Gorlice, LUKS Burza Rogi oraz UKS Rekord I Iwla. Ostatecznie Mistrzostwo Ligi oraz okazały Puchar Prezydenta Miasta Krosna zdobyli goście z Gorlic - GKSz Kornuty Gorlice ( Krzysztof Zarnowski, Paweł Świder, Leonard Marciniak, Kamila Lewandowska) wyprzedzając gospodarzy z KKSz Urania i MOSiR Krosno (Dominik Gazda, Kacper Guzik, Mateusz Jaszczuk, Anna Winter) oraz LUKS Burza I Rogi (Patryk Mrozowski, Arkadiusz Kucza, Kamil Kucza, Gabriela Mrozowska).

Międzynarodowy Festiwal Sportów Umysłowych Krosno

Turniej warcabowy był otwarty, można było oglądać zmagania dzieci z zawodnikami o kilkadziesiąt lat starszymi. Zwyciężył Jakub Gazda z Krosna, który jest obecnie Młodzieżowym Mistrzem Polski w warcabach 100 – polowych jednocześnie reprezentantem Polski co rzadko się zdarza w kadrze seniorów, 2 miejsce zajął weteran warcabów Piotr Paluch z Sanoka, 3 miejsce Angelika Żuk z Horyńca Zdroju. Turniej warcabowy zdominowali najlepsi w Województwie Podkarpackim a zarazem czołówka ogólnopolska, warcabiści z Horyńca Zdroju. Trenerem i opiekunem tego klubu jest Jan Artymowicz, który jest jednocześnie Prezesem Podkarpackiego Związku Warcabowego. Po piętach depczą im amatorzy i młodzież z Gminy Dębowiec z Józefem Zdebikiem na czele. Turniej sprawnie sędziował Mariusz Gazda, a rozegrano 8 rund po 15 minut dla zawodnika na partię.

Międzynarodowy Festiwal Sportów Umysłowych Krosno

Turniej brydża rozpoczął się wcześniej od rozstawienia stolików, pudełek do kart z kartami, kaset licytacyjnych. Sędzią głównym zawodów był Leon Kłodnicki. Turniej był prowadzony w systemie punktacji na tzw. „impy”. W zawodach wzięło udział 8 amatorskich par brydżowych. Był to niezwykle wyrównany turniej, niespodziewanie na finiszu zwyciężyła para Andrzej Kubit – Piotr Czechowicz z Krosna.

Międzynarodowy Festiwal Sportów Umysłowych Krosno