Kolorowo, muzycznie, gwarno i z przytupem było przy Zagrodzie Etnograficznej w Rogach, a to za sprawą imprezy regionalnej "Folklor przy Zagrodzie", w której uczestniczyli mieszkańcy okolicznych miejscowości, zespoły muzyczne, taneczne oraz wszyscy których łączy tradycja i miłość do klimatów ludowych.
Zaproszony zespół ludowy Osikov ze Słowacji, zaprezentował przedstawienie artystyczne pt: „W karczmie”, które przeplatane było śpiewem i żwawymi polkami słowackimi.

Folklor przy Zagrodzie 2017

Duże owacje zebrał najmłodszy działający od 4 lat przy GOK w Miejscu Piastowym zespół „Mali Rogowice”, w ich wykonaniu usłyszeliśmy melodie biesiadno – ludowe min: „Miała baba koguta”, „Hej po dolinie” czy „Rokiczana”.
Na rogowskiej scenie wystąpiły również: zespół śpiewaczy „Rogowice”, kapela ludowa „Pogórzanie” z GOK w Miejscu Piastowym, kabaret „Okrągloki” działający przy Związku Emerytów i Rencistów w Jaśle oraz Piotr Zakrzewski z Rogów wraz ze swoim ojcem.
Gdy zapadł zmierzch na scenie w blasku świateł w strojach szlacheckich pojawił się ZTL „Pogórzanie” z Głowienki .W godzinnym koncercie zaprezentowali taniec narodowy poloneza, suitę tańców lubelskich i krośnieńskich.

Folklor przy Zagrodzie 2017

W klimat muzyki tym razem, tej z pogranicza, wprowadził nas zespół „Karczmarze” z Rzeszowa, który swoją muzyką i brzmieniem naturalnych instrumentów zaprezentował unikatową, energiczną i stylizowaną muzykę folkową. W ich wykonaniu można było usłyszeć melodie polskie, ukraińskie, słowackie, węgierskie, bałkańskie oraz żydowskie.

Folklor przy Zagrodzie 2017

Przez pracowników miejsteckiego SPGZOZ-u prowadzona była akcja „ Dzień Dawcy Szpiku”, każdy kto chciał mógł dowiedzieć się czy może zostać potencjalnym dawcą.
Poczęstunek w postaci tradycyjnego jadła min: swojskiego chleba, smalcu ze skwarkami, ogórków kiszonych, proziaków przygotowały panie z KGW z przewodniczącą na czele panią Zofią Wdowiarz.

Folklor przy Zagrodzie 2017

Stronę kulinarną zapewniała firma cateringowa „Jaś Wędrowniczek” z Rymanowa. Impreza ta współfinansowana była ze środków LGD „Kraina Nafty”, a organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym i Stowarzyszenie Miłośników Wsi Rogi.