W sobotę 8 lutego 2014 r. nasza szkoła zagości po raz kolejny studentów - wolontariuszy, którzy prowadzą twórcze projekty edukacyjne w ramach Programu "Projektor - wolontariat studencki". Nasze gimnazjum współpracuje z programem Projektor już od 2010 roku.
'PROJEKTOR – wolontariat studencki' to ogólnopolski program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu. Program ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. W ramach programu studenci docierają do dzieci i młodzieży z małych miejscowości przekazując im wiedzę, ale także pozytywne wzorce i własnym przykładem zachęcają do dalszego rozwoju i nauki. Program PROJEKTOR w unikatowy sposób łączy dziecięcą chęć uczenia się i poznawania świata ze studenckim zaangażowaniem. Dzięki tej inicjatywie środowisko akademickie, szkolne, a także samorządy i społeczności lokalne wymieniają się wiedzą oraz doświadczeniami, czerpią inspirację i nawiązują kontakty.

W sobotę zajęcia prowadzone będą od 9:00 do 14:00 z następujących dziedzin:
Chemia: zajęcia prowadzone w formie pokazów. Prezentowane będę efektowne doświadczenia z użyciem zarówno specyficznych odczynników chemicznych oraz gazów technicznych (CO2, Hel, azot) jaki doświadczenia które można wykonać własnoręcznie w domu.

Chemia warsztaty: Warsztaty chemiczne to świetny sposób na połączenie zabawy z nauką. Podczas zajęć uczestnicy sami wykonują doświadczenia przy użyciu prostych składników. W ten sposób odkrywają, ze chemia jest wszędzie wokół nas, a rzeczy znajdujące się w kuchni, biurze czy w apteczce to świetne odczynnik do prostych i przede wszystkim bezpiecznych doświadczeń chemicznych. Uczestnicy dowiadują sie jak zrobić jojo z sody i octu, sztuczkę ze znikającym atramentem czy chociażby domowe żelki. To co jest najważniejsze, to fakt wszystkie te doświadczenia wykonują sami, zgodnie z instrukcjami prowadzących. Jest to połączenie nauki i zabawy, przy użyciu składników uzywanych przez nas każdego dnia, dzieki czemu uczestnicy odkrywają, ze z chemia to swetna zabawa z którą tak naprawdę stykają sie na codzień.
Fizyka: obszerna dziedzina nauki, dzięki której możemy poznawać tajnik zachowań, czynności i zjawisk zachodzących w naszym środowisku i życiu.
Doświadczenia będą realizowane z różnych dziedzin fizyki takich jak: elektrostatyka, magnetyzm, hydrostatyka, mechanika, elektronika, termodynamika i wiele innych tak, aby dotrzeć do każdego uczestnika pikników. Będziemy także starali się odpowiadać na nurtujące pytania związane z szeroko pojętą dziedzina nauki, jaką jest Fizyka.
Robotyka: dziedzina ma na celu poszerzyć horyzonty, w dziedzinie nauk ścisłych. Pokazać roboty w trochę innym świetle – ukazać ich możliwości, wyjaśnić jakie mechanizmy zachodzą w nich, jak komunikują się ze światem zewnętrznym i w jaki sposób go postrzegają. „Co trzeba zrobić aby robot, żył własnym życiem?” – wszystko zostanie wyjaśnione w programie pokazowo/praktycznym dziedziny.
Kryminalistyka: Zajęcia mają na celu rozbudzić wyobraźnię uczestników, wprowadzić w tajemniczy świat kryminalistyki oraz rozwinąć zdolności logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek. Uczestnicy dowiedzą się czym zajmuje się kryminalistyka, a także poszczególne jej dziedziny: daktyloskopia, cheiloskopia, traseologia, mechanoskopia, balistyka. Pośrednio rozwinięte zostaną również umiejętności współpracy i komunikacji w zespole. Ponadto efektem projektu będzie świetna zabawa i mile spędzony czas.
Biologia: Nici życia- niesamowita układanka – DNA- czyli co decyduje o tym czym jesteśmy, ludzki Twardy dysk- MÓZG- czyli co decyduje kim jesteśmy, co czujemy i co robimy , mechanika ruchu człowieka. Czy człowiek jest na prąd? – czyli jak to jest że mięsień się kurczy? Zmysły- czy możemy im wierzyć?- Zagadki i ciekawostki ludzkiego ciała. Czucie dotyku-receptory czucia- czy wszędzie czujemy tak samo? Jak odczuwamy ciepło i zimno? Zmysł wzroku i równowagi – jak są ze sobą powiązane? Czy to możliwe że podczas ruchu ręka się wydłuża? Dlaczego palca serdecznego nie można podnieść ze stołu jeśli środkowy jest zgięty?
Pierwsza pomoc: - Program pokazów obejmuje podstawy pierwszej pomocy czyli: wezwanie pomocy, zachowanie w razie utraty przytomności oraz resuscytację krążeniowo - oddechową. A także - co kryje w sobie apteczka pierwszej pomocy; jestem pierwszy na miejscu wypadku; dbam o swoje bezpieczeństwo.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w zajęciach proszone są o kontakt z sekretariatem szkoły tel. 134220573.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.