W sobotę 2 września w Krośnie odbędą się III Podkarpackie Pokazy Lotnicze. O przygotowaniach do imprezy i atrakcjach jakie przygotowywane są dla gości opowiadali dziś organizatorzy.
Podkarpackie Pokazy Lotnicze mają charakter wędrujący. Pierwsze Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbyły się w 2015 w Mielcu, rok później w podrzeszowskiej Jasionce. Trzecia edycja imprezy odbędzie się na lotnisku w Krośnie 2 września. W 2018 roku pokazy znów zawitają do Mielca a w 2019 roku odbędą się w Stalowej Woli.

O przygotowaniach do krośnieńskiej edycji imprezy mówili dziś (21.08) podczas konferencji prasowej w siedzibie spółki Lotnisko Krosno jej organizatorzy - Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki i prezes spółki Lotnisko Krosno Katarzyna Bęben. W konferencji wziął udział także dyrektor pokazów Paweł Świerczyński i Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz.

Piotr Przytocki

Głównym celem imprezy jest promocja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego i Funduszy Europejskich w województwie podkarpackim. I to właśnie ze środków europejskich wydarzenie będzie dofinansowane.- To będzie na pewno duże wydarzenie - święto dla tych którzy latają, konstruują i chcą się edukować - mówił Władysław Ortyl.

Atrakcje, pokazy i wystawy

W programie Podkarpackich Pokazów Lotniczych przewidziano wiele atrakcji, w tym także dla dzieci.

Pokazy rozpoczną się o godz. 11:30, na krośnieńskim niebie będzie można zobaczyć akrobacje indywidualne pilotów i zespołów akrobacyjnych. Zaprezentuje się czołówka polskiej akrobacji lotniczej, w tym m.in. Maciej Pospieszyński, Artur Kielar, Łukasz Czepiela jak również Krzysztof Cwynar z repliką francuskiego dwupłatowego myśliwca z okresu I wojny światowej Newporta 11. Wystąpi krośnieńska grupa Cellfast, Grupa Akrobacyjna Żelazny i Zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry.Niewątpliwą atrakcją pokazów będzie czeski zespół Pterodactyl Flight prezentujący samoloty z I wojny światowej i efektowne walki powietrzne jak również słowacka grupa rekonstrukcyjna Retro Sky Team prezentująca z kolei samoloty z II wojny światowej.

Na wystawach statycznych będzie można zobaczyć takie samoloty jak Koliber, PLZ-104 Wilga, Liberty XL-2 czy MP-02 Czajka. Swoje stanowisko przygotuje Centrum Dziedzictwa Szkła, Muzeum Budownictwa Ludowego z Sanoka, Uzdrowisko Rymanów i Iwonicz-Zdrój czy Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce.

Dla najmłodszych czekać będzie strefa "Mały Piknik" a w niej m.in. animacje, konkursy i zajęcia edukacyjne z dziedziny chemii i fizyki.

Dojazd i parking

Ze względów bezpieczeństwa wolny dostęp do imprezy publiczność będzie miała tylko od strony ulicy Kaczorowskiego, tam zorganizowane będą miejsca parkingowe. Na czas imprezy uruchomione zostaną dwie bezpłatne linie autobusowe kursujące co pół godziny z Placu Monte Casino w dwóch przeciwległych kierunkach.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

CAPTCHACODE_FORM_TEXT