W ostatni weekend wakacji (26-27.08) pod halą sportową w Krośnie pojawi się co najmniej 16 food trucków serwujących międzynarodową kuchnię. Imprezie towarzyszyć będzie wielki piknik z leżakami, zabawami dla dzieci oraz muzyką klubową.
  
Takiego wydarzenia jeszcze w Krośnie nie było. W ostatni weekend wakacji (sobota - niedziela, 26-27 sierpnia) na parkingu przed halą sportową przy ul. Bursaki zatrzyma się aż 16 food trucków czyli mobilnych restauracji rodem z USA.

Moda na tzw. "jedzenie na ulicy" na dobre zagościła w Europie zachodniej, do Polski dotarła niedawno. - U nas food trucki najlepsze lata mają przed sobą - uważa Michał Skoczek ze Street Food Polska, zajmujący się organizacją zlotów food trucków. - Imprezy z udziałem ciężarówek mają niepowtarzalny klimat, ale przede wszystkim dają możliwość spróbowania potraw z wielu zakątków świata, których nie jadamy zbyt często, a czasami w ogóle nie mamy szansy ich skosztować - opowiada.

Na pomysł organizacji imprezy wpadli pracownicy portalu Krosno24.pl, którzy od wielu lat wychodzą z różnymi inicjatywami, zwłaszcza eventami i akcjami odbywającymi się w przestrzeni miejskiej. - Zależy nam na tym, aby krośnianie poczuli klimat i wzięli udział w wydarzeniach, które odbywają się w dużych miastach, w Krakowie czy Warszawie. Food trucki doskonale wpisują się w naszą wizję Krosna - mówią.

Festiwal Food Trucków w Krośnie

Food trucki czynne będą w sobotę (26.08) od godz. 11:00 do godz. 22:00, a w niedzielę (27.08) od godz. 11:00 do godz. 19:00. Ciężarówki będą serwować jedzenie do wyczerpania zapasów. Będzie można spróbować kilkunastu rodzajów kuchni, m.in. amerykańskiej, azjatyckiej, greckiej, węgierskiej, niemieckiej, a nawet południowoamerykańskiej i afrykańskiej. Nie zabraknie także dań polskich oraz deserów - rzemieślniczych lodów czy koktajli.
- Postawiliśmy na bardzo szeroki dobór trucków, z bardzo różną ofertą gastronomiczną - zapewnia Michał Skoczek, współorganizator imprezy, który zaprasza mieszkańców miasta oraz regionu do licznego uczestnictwa i skorzystania z wyjątkowej okazji spróbowania międzynarodowej kuchni.

Imprezie towarzyszyć będzie wielki piknik, nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Obok hali MOSiR znajduje się prawie pół hektara trawnika, który idealnie nadaje się do odpoczynku. - Na trawie rozłożymy leżaki oraz stoliki. Zachęcamy także do zabrania ze sobą kocyków lub mat - podpowiadają organizatorzy.

Zabawy dla pociech w wieku od 0 do 9 lat zapewni krośnieńskie Centrum Radosnego Rozwoju PlayGroup. - Rozłożymy sztuczny trawnik, na którym staną suche baseny z klockami i piłeczkami. Będzie także kulodrom do budowania torów dla kulek, konstrukcje do przelewania wody, różne gry planszowe, bańki mydlane, malowanie twarzy oraz wiele innych zabaw - wylicza Urszula Dzik, właścicielka PlayGroup. Będą również specjalne atrakcje, nawiązujące do tematyki imprezy - malowanie i tworzenie food trucków z papieru, a także zabawy w gotowanie. - Rodzice mogą uczestniczyć w zabawach wspólnie z dziećmi lub, po uzgodnieniu z nami, zostawić pociechy pod naszą opieką, tak aby sami mogli na spokojnie spróbować dań serwowanych z ciężarówek - proponuje Urszula Dzik.

Foot truck w Krośnie

W sobotnie popołudnie, mniej więcej od godz. 17-18 do godz. 22, jedzenie i piknikowanie umilał będzie DJ Matik Automatik, znany z krakowskiego klubu Szpitalna 1. - Zaprezentuję uczestnikom festiwalu muzykę idealnie wpisującą się w klimat food trucków - połączenie techno z lżejszymi nurtami, takimi jak house i disco. Będę je miksował, eksponując ich radosny, nieco hipnotyczny charakter - zapowiada Matik.

Partnerami wydarzenia są: Centrum Handlowe VIVO! Krosno, Kino Helios w Krośnie oraz Szkoła Języków Obcych Sukces w Krośnie.