Krośnieńskie koło Stowarzyszenia KoLiber i Stowarzyszenie Idea Carpathia złożyły wspólnie wniosek o zmianę nazwy ulicy z Leona Kruczkowskiego na Jana Zycha.
Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną w całym kraju powinny zniknąć nazwy ulic i innych miejsc publicznych, które propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny.

21 sierpnia krośnieńskie koło Stowarzyszenia KoLiber oraz Stowarzyszenie Idea Carpathia do Urzędu Miasta Krosna złożyło wniosek o zmianę nazwy ulicy Kruczkowskiego (dzielnica Polanka). Leon Kruczkowski był aktywnie zaangażowany w działalność Polskiej Partii Robotniczej oraz PZPR, był wiceministrem kultury i sztuki w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej oraz w rządzie Józefa Cyrankiewicza i członkiem Rady Państwa PRL.

ul. Kruczkowskiego w Krośnie

Wnioskodawcy zaproponowali zmianę nazwy na Jana Zycha - urodzonego w Korczynie poety oraz tłumacza, ambasadora kultury polskiej w Ameryce Południowej.

Ostateczna decyzja należy jednak do radnych rady miasta. Mają na to czas do 2 września, później o zmianach będzie decydował wojewoda.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.